| T30D0RA a întrebat:

Care este istoria exacta a Sarbatorii Nasterii Domnului Iisus Hristos?

Răspuns Câştigător
| Gaby_8950 a răspuns:

Maica Domnului si cu Iosife se plimbau ca sa il nasca pe Iisus. in acel oras era un om numit Craciun. el era un om rau si nu a vrut sa o bage pe Maria in casa ca sa-l nasca pe Iisus. si atunci Craciun a fost blestemat ca sa aduca la toti copii din lume cadouri intr-o singura seara.atunci Mria si Iosife au gasit un loc unde sa-l nasca pe Iisus acela fiind un grajd. asta am invatat lareligie. facem cu un preot.

8 răspunsuri:
| eek a răspuns:

Aia din biblie.noul testament

| sky_6636 a răspuns:

In luna a sasea, ingerul Gabriel a fost trimis de Dumnezeu intr-o cetate din Galilea, numita Nazaret, la o fecioara logodita cu un barbat, numit Iosif, din casa lui David. Numele fecioarei era Maria. Ingerul a intrat la ea, si a zis: „Plecaciune, tie, careia ti s-a facut mare har; Domnul este cu tine, binecuvantata esti tu intre femei!" Tulburata foarte mult de cuvintele acestea, Maria se intreba singura ce putea sa insemneze urarea aceasta. Ingerul i-a zis: „Nu te teme, Marie; caci ai capatat indurare inaintea lui Dumnezeu. Si iata ca vei ramane insarcinata, si vei naste un fiu, caruia ii vei pune numele Isus. El va fi mare, si va fi chemat Fiul Celui Prea Inalt; si Domnul Dumnezeu ii va da scaunul de domnie al tatalui Sau David.
Va imparati peste casa lui Iacov in veci, si Imparatia Lui nu va avea sfarsit." Maria a zis ingerului: „Cum se va face lucrul acesta, fiindca eu nu stiu de barbat?" Ingerul i-a raspuns: „Duhul Sfant Se va pogori peste tine, si puterea Celui Prea Inalt te va umbri. De aceea Sfantul care Se va naste din tine, va fi chemat Fiul lui Dumnezeu. Iata ca Elisabeta, rudenia ta, a zamislit, si ea, un fiu la batranete; si ea, careia i se zicea stearpa, este acum in a sasea luna. Caci nici un cuvant de la Dumnezeu nu este lipsit de putere. Maria a zis: „Iata, roaba Domnului; faca-mi-se dupa cuvintele tale!" Si ingerul a plecat de la ea. (Biblia, Luca 1. 26-38)
In vremea aceea a iesit o porunca de la Cezar August sa se inscrie toata lumea. Inscrierea aceasta s-a facut intaia data pe cand era dregator in Siria Quirinius. Toti se duceau sa se inscrie, fiecare in cetatea lui. Iosif s-a suit si el din Galilea, din cetatea Nazaret, ca sa se duca in Iudea, in cetatea lui David, numita Betleem, – pentru ca era din casa si din semintia lui David, – sa se inscrie impreuna cu Maria, logodnica lui, care era insarcinata. Pe cand erau ei acolo, s-a implinit vremea cand trebuia sa nasca Maria. Si a nascut pe Fiul ei cel intai nascut, L-a infasat in scutece si L-a culcat intr-o iesle, pentru ca in casa de poposire nu era loc pentru ei. In tinutul acela erau niste pastori, care stateau afara in camp, si faceau de straja noaptea imprejurul turmei lor. Si iata ca un inger al Domnului s-a infatisat inaintea lor, si slava Domnului a stralucit imprejurul lor. Ei s-au infricosat foarte tare. Dar ingerul le-a zis: „Nu va temeti: caci va aduc o veste buna, care va fi o mare bucurie pentru tot norodul: astazi in cetatea lui David, vi s-a nascut un Mantuitor, care este Hristos, Domnul. Iata semnul, dupa care-L veti cunoaste: veti gasi un prunc infasat in scutece si culcat intr-o iesle." Si deodata, impreuna cu ingerul s-a unit o multime de oaste cereasca, laudand pe Dumnezeu, si zicand: „Slava lui Dumnezeu in locurile prea inalte, si pace pe pamant intre oamenii placuti Lui." Dupa ce au plecat ingerii de la ei, ca sa se intoarca in cer, pastorii au zis unii catre altii: „Haidem sa mergem pana la Betleem, si sa vedem ce ni s-a spus si ce ne-a facut cunoscut Domnul." S-au dus in graba, si au gasit pe Maria, pe Iosif, si pruncul culcat in iesle. Dupa ce L-au vazut, au istorisit ce li se spusese despre Prunc. Toti cei ce i-au auzit, s-au mirat de cele ce le spuneau pastorii. Maria pastra toate cuvintele acelea, si se gandea la ele in inima ei. Si pastorii s-au intors, slavind si laudand pe Dumnezeu, pentru toate cele ce auzisera si vazusera, si care erau intocmai cum li se spusese. Cand a venit ziua a opta, in care trebuia taiat imprejur pruncul, I-au pus numele ISUS, nume, care fusese spus de inger inainte ca sa fii fost El zamislit in pantece. Si, cand s-au implinit zilele pentru curatirea lor, dupa Legea lui Moise, Iosif si Maria au adus Pruncul la Ierusalim, ca sa-L infatiseze inaintea Domnului, – dupa cum este scris in Legea Domnului: „Orice intai nascut de partea barbateasca va fi inchinat Domnului", si ca sa aduca jertfa: o pereche de turturele sau doi pui de porumbei, dupa cum este poruncit in Legea Domnului. Si iata ca in Ierusalim era un om numit Simeon. Omul acesta ducea o viata sfanta, si era cu frica lui Dumnezeu. El astepta mangaierea lui Israel, si Duhul Sfant era peste el. Duhul Sfant il instiintase ca nu va muri inainte ca sa vada pe Hristosul Domnului. El a venit in Templu, manat de Duhul. Si, cand au adus parintii inauntru pe Pruncul Isus, ca sa implineasca cu privire la El ce poruncea Legea, Simeon L-a luat in brate, a binecuvantat pe Dumnezeu, si a zis: „Acum, slobozeste in pace pe robul Tau, Stapane, dupa cuvantul Tau. Caci au vazut ochii mei mantuirea Ta, pe care ai pregatit-o sa fie, inaintea tuturor popoarelor, lumina care sa lumineze neamurile, si slava poporului Tau Israel." Tatal si mama Lui se mirau de lucrurile care se spuneau despre El. Simeon i-a binecuvantat, si a zis Mariei, mama Lui: „Iata, Copilul acesta este randuit spre prabusirea si ridicarea multora in Israel, si sa fie un semn, care va starni impotrivire. Chiar sufletul tau va fi strapuns de o sabie, ca sa se descopere gandurile multor inimi." Mai era acolo si o proorocita, Ana, fata lui Fanuel, din semintia lui Aser. Ea era foarte inaintata in varsta, si traise cu barbatul ei sapte ani dupa fecioria ei. Ramasa vaduva, si fiind in varsta de optzeci si patru ani, Ana nu se departa de Templu, si zi si noapte slujea lui Dumnezeu cu post si cu rugaciuni. A venit si ea in acelasi ceas, si a inceput sa laude pe Dumnezeu, si sa vorbeasca despre Isus tuturor celor ce asteptau mantuirea Ierusalimului. Dupa ce au implinit tot ce poruncea Legea Domnului, Iosif si Maria s-au intors in Galilea, in cetatea lor Nazaret. Iar Pruncul crestea si se intarea; era plin de intelepciune, si harul lui Dumnezeu era peste El. (Biblia, Luca 2. 1-40)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Voi cu crestinismul vostru laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gaby nu ai dreptate ci Symonel10 are pentru ca stiu bine istoria ...asa ca nu stiu cu ce preot faci RELIGIE nu va mai dati toti ca stiti asa bine pentru ca nimeni nimeni din Romania, de pe glob nu mai exista care a participat la nasterea domnului nu se stie exact cum s-a intamplat, DOAR INGERI SI DUMNEZEU.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Care e |?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine a participat la Nasterea Domnului?

| Symonel10 a răspuns:

Gaby vreau sa te corectez si apropo si noi facem cu un preot religia si ne-a spus alta poveste despre nasterea lui Iisus. Suna cam asa:

Fecioara Maria impreuna cu batranul Iosif, o ruda de a sa, au mers la Betleem din porunca imparatului Augustus. Facandu-se seara au cautat o casa de oaspeti si mergand din loc in loc nu o gasit decat o pestera la marginea Betleemului. In noaptea aceea, Fecioara Maria l-a nascut pe Iisus Hristos si deodata a aparut o stea pe cer.

Cea de mai sus este adevarata istorie. Si cea cu Mos Craciun este o poveste. Aceasta suna cam asa:

Intr-o seara Fecioara Maria a placat cu Iosif la Betleem. A cautat peste tot o casa unde sa ramana peste noapte si in sfarsit a gasit una. Casa acea era a batranului Craciun, un om rau, bogat dar foarte zgarcit. Au batut la usa si a iesit sotia lui Mos Craciun. Fecioara Maria i-a povestit ca trebuie sa nasca si doamna Craciun a dus-o intr-un staul de oi ca sa nasca acolo. Craciun cand a vazut ce a facut sotia sa, i-a taiat ambele maini. Fecioara Maria cu puterea cu care a fost inzestrata dupa ce l-a nascut pe Mantuitor, i-a pus mainile la loc. Atunci un inger a coborat din ceruri si cand Craciun a vazut ca fiul lui Dumnezeu s-a nascut la el in staul a decis sa imparta toata averea lui cu toti copiii de pe Pamant. Si de aceea in noaptea Nasterii Domnului, Mos Craciun vine pe furis si le aduce tuturor copiilor cadouri.

Daca nu ati aflat inca Mos Craciun nu exista este doar o legenda. Legenda pe care v-am spus-o mai devreme. Istoaria adevarata a Nasterii Domnului este prima pe care v-am spus-o.