| cosmidin12 a întrebat:

Care este legatura dintre nas si limba? Si care este importanta lor?

Răspuns Câştigător
| MrsGod a răspuns:

Legatura dintre cele doua este ca ele sunt cele cu ajutorul carora putem 'gusta' mancarea. Limba distinge doar cele 4 gusturi (dulce, acru, amar si sarat), aroma exacta fiind descoperita cu ajutorul nasului.

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Pe la sfîrşitul anilor '60, în România se pusese crunt problema avorturilor şi de aceea şi problema relaţiilor sexuale era sever restricţionată. Drept urmare, cum românul e foarte inventiv şi pe deasupra " s-a născut poet", apăruse şi un catren dedicat bărbaţilor, în care ultimele două versuri sunau cam aşa : "... Legea-i lege, nu se schimbă/ Aveţi...deget, nas şi limbă!".

| Millanteria a răspuns:

Legatura...thinking n-am idee.
Importanta. Fara limba: incearca tu sa vorbesti fara sa-ti misti limba. Ce zici? Te mai intelege cineva?
Nasul: cu nasul putem respira. N-am mai exista daca n-am putea respira. Cu nasul mirosim. De exemplu: cineva vrea sa te otraveasca. Tu vezi ca arata bine, dar daca miroase rau e clar.winking
O seara faina!