| LanguageMaster a întrebat:

Limba franceză este o limbă importantă la nivel internațional?

Răspuns Câştigător
| Valentinaldoilea a răspuns:

Limba franceza este folosita ca limba oficiala in multe tari. Dar, mai important este ca e limba oficiala a UE, una din cele 3 limbi de lucru a UE, singura folosita la Curtea de Justitie a UE si Uniunii postale internationale.
Din relatiile pe care le am, in Canada mai multi vorbesc franceza decat engleza.

Ca limbă străină, franceza este, după engleză, limba învățată de cele mai multe persoane (120 de milioane), în majoritatea țărilor. (wikipedia)

5 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Nu importanta, ci foarte importanta. Asa a fost si asa va fi mult timp.

| relian a răspuns:

Franceza se vorbeste doar in Franta si coloniile ei, in rest nu e vorbita mai pe nicaeri.Si nici nu cred ca are vreo sansa sa devina mai vorbita decat este acum. Spaniola este mult mai vorbita decat franceza. Iara cine spune ca in cnada mai mult se vorbeste franceza decat engleza se inseala.Si daca ar fi cautat pe net ar fi vazut ca franceza se vorbeste in Xanada doar in regiunea quebek atit, in rest se vorbeste engleza.Si acolo in qebek se vorbeste engleza nu doar franceza.Si din ce aud se vorbeste din ce in ce mai putin franceza.Am prieteni acolo.Deci franceza si regiunea respectiva, cum ar fi un judet la noi cauta mijloace sa traga oameni vorbitori de franceza, dar sanse nu prea is.Cnadieni trec sin state unde se vorbeste doar engleza, deci au nevoie de engleza sa se descurce.Deci la nivel international francza nu vad ce sanse ar avea.Este folosita unde spune cineva doar ca e franta acolo stat european.Franceza este si o limba grea si urata pe deasupra. Unde pui ca franta este un stat idiot cu idei idioate ca de altfel toata europa.Nu stiu aia decat sa stoarca omu de tot ce are.Niste din astia dictatori care se cred si acum feudali, ei considera oamenii si tarile mai sarace feude deale lor ei nemti, niste nu mai spun cum.Voi de ce credeti ca UE are un sistem de doi lei.Pt ca aia aia vor ei se cred stapani acolo nu angajatii populatiei.Tu cand esti ales parlamentar sau presedinte tu lucrezi pentru oameni.Ei europenii cand sunt alesi ei deja se cred stapani iar oamenii slugile lor.

| dannyel86 a răspuns:

E bine sa cunosti si alte limbi straine, in afara de engleza. Iti creeaza mai multe oportunitati de dezvoltare personala si profesionala. Din pacate, franceza a pierdut teren in fata altor limbi, cum e germana. Asta nu inseamna ca franceza e mai putin importanta. La fel de bine te poti orienta spre spaniola, italiana, japoneza, daca esti pasionat/a de limbile straine in general.

| ALGator a răspuns:

"Importanta" poate fi, in diferite contexte, dar daca te gindesti la cariera, e un complement apreciat pe linga engleza. Engleza e indispensabila.

| onix33 a răspuns:

Depinde... in anumite circumstante poate fi importanta, insa cred ca mai important este sa stii engleza foarte bine