| anonim_4396 a întrebat:

Care este semnificatia expresiei "Cutia Pandorei"? Vreau doar semnificatia, am citit deja legenda.

5 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Inteleg ce vrei sa spui:una e sa cunosti continutul concret al unei legende, al unui mit, si alta e sa intelegi semnificatia lui, ce trece dincolo de particular, generalizandu-se.De ex,toti cititorii lui Homer stiu ca viteazul Ahile, scaldat de mama sa in apele marii, era invincibil caci nicio sageata nu-l putea rani; singurul loc care, patruns de sageata i-a adus moartea, a fost calcaiul de care-l tinuse mama.De atunci, acest fapt concret a capatat un sens general si, atunci cand vorbim astazi despre "calcaiul lui Ahile", intelegem cu totii ca este vorba despre punctul vulneabil al cuiva.Asa s-a intamplat cu multe mituri si legende:Cronos devorandu-si copiii, Firul Ariadnei, s.a., si asa s-a intamplat si cu acea Cutie a Pandorei despre a cerei semnificatie generala vrei sa afli.Stii legenda; semnificatia ei este aceea ca exista uneori un factor declansator al unui intreg sir de evenimenta negative, rele in esenta; acel factor declansator poate fi o vorba sau o fapta necugetata, de regula neintentionand a face rau emitand-o sau savarsind-o:faptul ca a fost deschisa cutia frumoasei Pandora nu a fost intentionat, pentru a da drumul relelor in lume, dar asa s-a intamplat.
Concluzia ar fi sa cugetam totdeauna la urmarile vorbelor si faptelor noastre.Numai bine.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Semnifica declansarea unor evenimente care nu (mai) pot fi controlate. Dar, cum naiba ai citit "legenda", fara sa pricepi nimic din ea?

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Trebuie sa cercetam cu grija lucrurile ascunse si sa ne controlam curiozitatea.

Alte răspunsuri
| Srdjan99 a răspuns:

Cutia Pandorei semnifica lucrurile rele.