| dmrtr a întrebat:

In legende cineva a deschis cutia pandorei. cine a deschis cutia pandorei?

Răspuns Câştigător
| NuDauFunda a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Pandora

uite aici; e scurt si interesant; se pare ca Epimetheus a deschis-o totusi; Pandora a fost doar cea care a primit cutia drept cadou;

9 răspunsuri:
nony
| nony a răspuns:

Pandora era ¨cheia¨.

| darrio2007 a răspuns:

Cineva.

| NuDauFunda a răspuns:

Pai...Pandora. In mitologia greaca ea e prima femeie de pe Pamant.

| dmrtr explică (pentru NuDauFunda):

Si de ce a vrut sa deschida cutia.iti dau funda daca imi explici

| NuDauFunda a răspuns (pentru dmrtr):

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Pandora

uite aici; e scurt si interesant; se pare ca Epimetheus a deschis-o totusi; Pandora a fost doar cea care a primit cutia drept cadou;

| JiHyun a răspuns:

Pandora

| dmrtr explică (pentru JiHyun):

Si cine era pandora?

| JiHyun a răspuns:

Era o femeie care a primit de la Zeus cutia pandorei si i-a spus sa nu o deschida, dar ea afost ispitita si a deschis cutia.Asa s-au imprastiat prin lume relele. Funda?

| lastOne a răspuns:

Epimeteu

| alina1044 a răspuns:

Legenda spune, ca pentru a-l pedepsi pe Prometeu ca a furat focul din ceruri, ca sa-l daruiasca omenirii, Zeu i-a daruit-o acestuia pe Pandora. Respinsa de Prometeus, Pandora a reusit sa-l cucereasca pe fratele acestuia (Epimeteu), care a luat-o de sotie. Pandora, ca dar de nunta, a primit o cutie, in care zeii inchisesera toate relele lumii: ura, boala, durerea, moartea. Pa pamant insa, Pandora a deschis cutia, lasand astfel toate relelesa impanzeasca lumea.

Pandora - prima femeie din lume, potrivit mitologiei greceşti (prin Hesiod) a fost creată cu scopul de răzbunare a zeilor, în special a lui Zeus pentru că Prometeu a furat focul din Olymp şi l-a dăruit oamenilor. Astfel Pandora ar fi fost cea dintâi femeie din lume, creată de Hefaistos şi Athena cu ajutorul celorlalţi zei, la porunca lui Zeus. Fiecare zeu a înzestrat-o cu felurite calităţi; i-au dăruit frumuseţe, graţie, iscusinţă, puterea de a-l fermeca pe bărbat ş.a.m.d. (Şi într-adevăr, cuvântul "Pandora" în greceşte înseamnă "cea dăruită cu toate darurile").
Hermes i-a sădit în inimă şi viclenia şi minciuna; iar Zeus a hotărât ca prin ea să fie pedepsită omenirea - căreia binefăcătorul Prometeu îi dăduse din cer focul. Acestea au fost deci darurile (şi bune, şi rele) pe care, prin cea dintâi femeie, zeii le-au făcut oamenilor.

În marele său poem Munci şi zile, Hesiod povesteşte cum Zeus, ca să se răzbune pe Prometeu şi pe ceilalţi titani, i-a trimis-o pe frumoasa Pandora titanului Epimeteu pe care fratele său, titanul Prometeu, îl avertizase să nu primească nici un dar oferit de vicleanul Zeus. Dar Epimeteu n-a fost în stare să reziste şi, fermecat de frumuseţea Pandorei, a luat-o de soţie. Pandora adusese cu ea şi un ulcior (cutie) plină cu daruri însă având specificaţia de a nu fi deschisă.În casa lui Epimeteu se afla un ulcior mare, cu capac, în care erau închise... toate relele din lume. Pandora neputându-şi stăpâni curiozitatea, a deschis capacul ulciorului, din care numaidecât au ieşit afară nenumăratele rele, răspândindu-se apoi în lume. Numai Speranţa - care rămăsese pe fundul ulciorului - n-a mai putut ieşi, căci între timp Pandora izbutise să închidă capacul. De relele şi necazurile, rămânând doar cu o singură consolare - cu Speranţa.
Cutia Pandorei este deci o exprimare greşită dar utilizată şi rămasă în circulaţie datorită unei traduceri greşite a Mitului Ulciorului Pandorei.

funda? da?