| anonim_4396 a întrebat:

Care este simbolul zeitei Afrodita, si ce semnifica el?

Răspuns Câştigător
| CichasEmo a răspuns:

Afrodita=una dintre cele mai mari divinitati din mitologia greaca,zeita frumusetii si a iubirii. Legenda spune ca s-a nascut din spuma marii.A fost sotia lui Hefaitos,dar au indragit-o Ares, Dionysion, Poseidon si Hermes, ca si muritorii Anchise si Adonis.A avut mai multi copii, printre care se numara Eros si Enea.In egatura cu ea circulau numeroase legende, de exemplu, cea despre judecata lui Paris, care a socotit-o pe Afrodita cea mai frumoasa dintre zeite, oferindu-i marul de aur.Alegerea Afroditei si rapirea Elenei au provocat razboiul troian.In cursul acestui conflict, zeita i-a ajutat tot timpul pe troieni.Afrodita avea multe sanctuare in Elada, iar cultul ei era celebrat indeosebi in insulele Cipru, ca si la Corint.Atributele sau simbolurile sale erau mirtul, lebada si porumbita. Ulterior, a devenit una dintre cele mai importante divinitati ale romanilor, sub numele Venus.
Sc. greselile gramaticale...

4 răspunsuri:
| emag a răspuns:

Aphrodite, zeita a dragostei, dorintei, frumusetii, fertilitatii, a marii si vegetatiei, isi are originea, conform lui Hesiod, in castrarea lui Uranus (tatal zeilor) de catre fiul sau Cronos.Cronos a aruncat organele genitale in ocean, care a inceput sa se involbure si sa spumege in jurul lor, din ele si din spuma marii nascandu-se Aphrodite ("aphros" = spuma de mare). Potrivit legendei, ea a fost conceputa intr-o uriasa scoica care a purtat-o catre pamant, fie in Cipru, fie in Cythera.De aceea, i se mai spune si Kypris sau Cytherea.Nimfele marii au invesmantat-o si au impodobit-o cu flori si aur.Afrodita reprezinta dragostea erotica ca forma a influentei divine.
Homer a numit-o pe Aphrodite fiica lui Zeus si a lui Dione.

| TURCUL0001 a răspuns:

Afrodita a fost zeita frumusetei si a dragostei.

Răspuns utilizator avertizat