| anonim_4396 a întrebat:

Care este suprafata Bucovinei de Sud (partea Bucovinei detinuta de Romania)?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Raspuns este: Sudul Bucovinei detinuta Romania este judetul Suceava. Ce suprafata are Suceava o gasim pe Google.

6 răspunsuri:
| August99 a răspuns:

10.441 km²

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru August99):

Asta e suprafata intregii Bucovine, ma intereseaza doar Bucovina de sud.

| August99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Aa scuze asta nu stiu big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Oricine ar zice ceva, DOAR Suceava mai e Bucovină get-beget.

| 4StarLight a răspuns:

Păi Bucovina de Nord are 6.262 km pătraţi(nu găsesc acum puterea a 2-a) și scazi din 10.441 km și dă 4.179 km pe suprafaţa României!
Îţi dai seama că nu este un rezultat exact, dar orientativ cam ăsta ar fi!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru 4StarLight):

). În prezent, provincia istorică Bucovina este divizată în două părţi, sudul acesteia fiind înglobat în Judeţul Suceava (8.555 km2) din România, nordul fiind integrat, începând cu 1991, în Regiunea Cernăuţi (8.100 km2) din Ucraina.

Am gasit asta pe site-ul Universitatii din Suceava, tocmai de asta am pus intrebarea, imi era si mie destul de usor sa caut pe Wikipedia, as dori totusi un raspuns de la cineva care cunoaste problema.