| Laura_5858 a întrebat:

Care este ultima carte pe care ati citit-o si care este cartea preferata?

Răspuns Câştigător
| VladyCristian a răspuns:

Ultima carte citita a fost "Dracula" de Bram Stoker. Nu pot spune precis cartile care mi-au placut. Toate imi plac. M-a impresionat "Maitreyi; Dragostea nu moare", "Vraciul", "Idiotul (de Dostoievsk); Cel mai iubit dintre pamanteni; Twilight laughing etc

Totusi... cred ca cea mai faina carte e: "Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi" ( Camil Petrescu) :X happy

30 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Poezii-de Rabindranath Tagore
Memoriile lui Hadrian-de Marguerite Yourcenar

| Bacemi a răspuns:

Ultima carte citita este Negura de Miguel Unamuno. Momentan am citit jumatate din ultima carte cumparata, Nunta in Decembrie de Anita Shreve. Cartea preferata este Dama cu camelii ( La dame aux camélias ) a lui Alexandre Dumas fiul.

cami
| cami a răspuns:

Regina Christina (Pretul iubirii) -Lindsay Philip, dar cel mai mult mi-a placut Papillon de Henri Charriere.

| AvalohAlyn a răspuns:

Ultima carte este Maitreyi de Mircea Eliade iar cartea mea preferata este Ciresarii de Constantin Chirita(aventura adolescentilor, ai ce sa inveti din carte)

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Mi-ai adus aminte că nu am mai citit de mult. Şi nici nu voi mai prea avea timp că sunt în stresiune. Mă apucasem să citesc "Povestea târfelor mele triste" de la Marquez. O carte care mi-a plăcut mult este "La râul Piedra am şezut şi-am plâns" a lui Paulor Coehlo.

| miauu a răspuns:

Acuma citesc cartea toata lumea pierde

| Ionutzsa a răspuns:

Ultima carte : Mandrie si prejudecata" de Jane Austen
cartea preferata, hm, n-am una singura, cateva care mi-au placut ar fi: "Romanul adolescentului miop" de Eliade, "Tropicul Cancerului " de H. Miller [Am citit`o pentru ca am primit`o ca premiu la scoala laughing, e ciudat, pentru ca o carte cam "deochiata" insa pe mine ma v-a vrajit prin universul creat de autor, prin originalitatea creatiilor sale, prin amestecul de cuvinte sincere pana la extrem], mi-a placut si Enigma Otiliei [ e amuzanta laughing]

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Ultima carte citită a fost "Trişorul" de Edgar Wallage.
Acum citesc "Pe unde se avântă vulturii" de Alistair MacLean, iar în legătură cu preferata mea nu mă prea pot hotărî. Se poate să fi fost "Vraciul" de Tadeusz Dotega-Mostowicz.

| Razvan a răspuns:

"Razboinicii lui Hitler" a aparut saptamana asta cu Saptamana Financiara.Nu m-am lasat pana nu am terminat-ohee hee
O recomand pentru pasionatii de istorie si de razboi.
In general cartile astea sunt cele mai placute mintii mele si ma fura subiectul atat de tare ca nu mai aud nimic din jurul meulaughing

| larisa_6959 a răspuns:

Ultima carte citita Insula cu elice de Jules Vern.
N-am o carte preferata. Dupa parerea mea toate cartile au ceva special, specific. Important este cum este scrisa.

| Victoria a răspuns:

Ultima carte citita este Dostoievski-Fratii Karamazov, iar cartea preferata este Jane Austen-Ratiune si simtire

| Lary a răspuns:

Pai acum citesc La rascruce de vanturi

| Lary a răspuns:

Am uitat sa zic ca Panza de paianjen e cartea mea preferata

| Deea a răspuns:

Pai acum citesc bibliabig grin

| alexutzu00791 a răspuns:

Detin recordul cartilor incepute si neterminate. Cartea mea preferata este "winetoo" si momentan citesc "de ce iubim femeile" de cartarescu

| georgiana a răspuns:

Cartea mea preferata este Jane Eyre de Charlotte Bronte, acum citesc Don Juan de Moliere.

| anca_3211 a răspuns:

Citesc Mandrie si prejudecata de Jane Austen, cartea preferata este Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi de Camil Petrescu.

| nutzu' a răspuns:

Ma tu crezi ca eu imi amintesc de acum 5-6 ani...happy glumeam...
Ultima carte citita de mine este Proza Volumul 2 de Mihai Eminescu

| kiwii a răspuns:

Ultima carte cititabig grine veghe in lanul de secara. e perfecta pentru varsta mea zic eu...

| TutiQ a răspuns:

Ultima carte citita a fost "Enigma Otiliei", pentru scoala.
Mi-au placut mult "Scrisoare de dragoste", "Vraciul", "Jar", "Casa somnului", "Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi". Acum ma chinui cu "O dragoste" de Buzzati.

| nobody_9468 a răspuns:

Ultima"focul pasiunii", momentan citesc cartea care a scris'o profu' de engleza grigore postelnicuhappy"zile si nopti la ses" si cea sau cele care mi'au plaqt cel mai mult au fost "trecutul se razbuna" de gwen westwood si "poate ca da, poate ca nu" de gabrielle d'annuzio

| Bianca206 a răspuns:

Ultima carte citita - Gazda Stephenye Meyer, iar cartea preferata, sau mai bine spus, cartile Twilight big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ultima carte a fost Mircea Eliade-Lumina ce se stinge... volumul I, acum mai am cateva pagini din Volumul al II lea.
Carte preferata...nu stiu daca pot alege o carte preferata.Aldous Huxley-Minunata lume noua, George Orwell-1984, Vonnegut-Abatorul 5, Fiodor Dostoievski-Demonii et cetera.

| ☻☆Diana☆☻ a răspuns:

Ultima carte citita a fost "Romanul adolescentului miop" de Mircea Eliade pentru scoala, si mi-a placut... Iar ultima carte care am citit-o de bunavoie (laughing) a fost "Pe drum de seara" de Domnica Garneata

Cartea mea preferata este "La rascruce de vanturi" de Emily Bronte, si "Ultima noapte de dragoste intaia noapte de razboi" de Camil Petrescu

| dof21 a răspuns:

Management de production (ultima citită). Codul lui Da Vinci cea preferată.

| AlecSSyA a răspuns:

Ultima carte pe care am citit-o este:O calatorie spre centrul pamantului de Jules Verne.
Am mai multe carti preferate cum ar fi cea mentionata mai sus, Copii capitanului Grant tot de Jules Verne, Romeo si Julieta.

| alyx a răspuns:

Abecedaru' laughing

| ExTrEaM^^94 a răspuns:

Ultima carte este Morometii pe care o citesc si acum, trebuie sa o citesc in 4 zile altfel iau 2 la romana laughingrolling on the flooraiurea.Cartea preferata este Casa Tunetului de Dean R. Koontz este foarte frumoasa de abia o lasam din mana laughing

| loove.music a răspuns:

Gazda.de stephenye meyer