| LoveToHate a întrebat:

Care e ultima carte citita?
Care e cartea voastra preferata? De ce? Care-i actiunea?

Cartea mea preferata este "La ascruce de vanturi de Emily Bronte".Nu stiu daca ati citit-o, dar cu siguranta ati auzit de ea.Cel putin asta imi place sa cred.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, clar am auzit de ea. O am in biblioteca si ma tot uit la ea de ceva timp. De ce? Pentru ca am mai citit o carte scrisa de sora ei Charlotte Bronte, care se cheama Jane Eyre(si pe care ti-o recomand cu caldura).
Nu m-am apucat inca pentru ca mai am cateva pe lista inainte(da, am o lista si spre surprinderea unora nu am fost obligata la scoala)
Nu cred ca am citit atatea carti ca sa pot alege una. Sau poate ca nu le pot compara.
Iti spun in schimb ce vreau sa citesc( la recomandarea mamei laughing ) si daca imi place vreuna in mod special ti-o voi recomanda apoi( pana atunci citeste Jane Eyre, cu rabdare pana la capat).
Cartile de pe lista sunt:
Rosu si Negru(1 vol)
Pasarea spin(mai multe, nu stiu cate vol)
Pe aripile vantului(2 vol cred)

Daca nu te superi...
In "La rascruce de vanturi" personajul principal(ma rog ala care vorbeste la persoana 1) e barbat? Am impresia ca am citit mai demult vreo doua pagini si asa mi s-a parut.

| LoveToHate explică (pentru anonim_4396):

Ma bucur ca si tu ai o lista si nu sunt singura.laughing
Da, e barbat se numeste Lockwood si este chiriasul lui Heathcliff(personajul principal).

| Euletitia a răspuns (pentru anonim_4396):

Intr-adevar, Jane Eyre e o carte superba, am citit-o si mi-a placut foarte mult, am zambit si am plans alaturi de eroina principala. Despre "Pe aripile vantului" nu am, de asemenea, decat cuvinte de lauda, mi-a placut la nebunie atat cartea, cat si filmul. Iti recomand cu caldura sa le citesti, merita! despre "Rosu si negru"si "Pasarea spin" nu pot sa spun multe, pentru ca nu le-am citit, dar mi-au fost recomandate de multi pasionati de lectura drept doua opere care merita citite.

9 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Am citit si eu 'La rascruce' si mi-a placut f mult. Iti recomand si Jane Eyre, si Tess d'Urberville. Cartea mea preferata? Contele de Monte Cristo.

| LoveToHate explică:

"La rascruce de vanduri" nu la"La ascurce de vanturi".
Imi pare rau.happy

| Xenya a răspuns:

Ultima carte citita:Jurnalul adolescentului miop.Cartea pe care o citesc acum:Enigma Otiliei.Da am citit la rascruce de vanturi.Nu am o carte preferata deoarece consider ca fiecare carte este frumoasa in felul ei!

| Euletitia a răspuns:

Am citit acum 5 ani rezumatul acestei carti in limba engleza. acum doi ani, am citit-o integral in limba romana. Intr-adevar, "La rascruce de vanturi" e una dintre cartile mele3 preferate, o carte din care am avut ceva de invatat si a carei actiune m-a impresionat profund. Intre cartile mele preferate, se numara si "Coliba unchiului Tom" de Harriet Beecher-Stowe, "David Copperfield" de Dickens, "Pe aripile vantului" de Margaret Thatcher, dar si mini-romanul aceleiasi scriitoare, descoperit de curand, pe la inceputul anilor '90, "Insula", o fascinanta poveste de dragoste. Iti recomand sa le citesti si tu, daca nu le-ai citit inca.

| Pitzipoanca a răspuns:

Da, e clar o carte foarte buna. Se numara si printre preferintele mele. Eu momentan sunt in desfasurare cu Fratii Karamazov. Carti preferate? Multe. Parfum de Patrik Suskind e foarte tare. Cred ca este si un film. M-a impresionat in special secventa cu emulatia de grup.

| KaRa23S a răspuns:

Heii ca sa vezi. Eu am citit ultima oara ''Invitatie la vals'', iar apoi m-am apucat de ''La rascruce de vanturi'', parea interesanta, dar m-am oprit la pagina 20 pentru ca lipseau pagini pana la 40 sad. Asta acum cateva zile big grin.

| cici96 a răspuns:

Ultima carte citita cred ca e '"padurea spanzuratilor" insa nu mi-a placut happy
o carte care imi place este "Maitreyi de Mircea Eliade happy