| anonim_4396 a întrebat:

Care imi puteti spune toate personajele din baltagul sub firma asta:

Vitoria Lipan-sotia lui Nechifor Lipan; care este cautat
Gheorgita: fiul lui V... si N... care o va petrece pe mama de-a lungul cautarii

Primul care imi scrie corect si ordonat funda... a si daca puteti sa imi spuneti drumul parcurs intr-un mod cat mai precis ar fi si mai binehappy

Răspuns Câştigător
| CrazySoursD a răspuns:

Buna! Il romanul "Baltagul" sunt foarte multe personaje. o sa incerc sa ti le spun cam pe toate. sper sa nu gresesc cu ceva straight face
Vitoria Lipan este sotia lui Nechifor Lipan, cel disparut; in acelasi timp este mama Minodorei si lui Gheroghita, cei doi copii ai familiei Lipan
Nechifor Lipan este cel disparut, cel in jurul caruia se concentreaza toata actiunea
Gheorghita este fiul celor de soti
Minodora este fiica lor
Baciul Alexa este un batran care avea grija de oile ciobanilor pe timpul iernii
Argatul Mitrea este un muncitor care ucreaza si petnru familia Lipan
Subprefectul judetului Piatra Neamt (nu are nume.)
Mos Pricop este un batran care, impreuna cu sotia sa i-a gazudit pe Vitoria si Gheroghita cat timp au stat o seara la Farcasa
David este un cioban care ii cumpara mai multe produse vitoriei pentru a o ajuta cu banii de drum
Prefectul Anastase Bolmez este prefectul judetului Piatra
In drumul lor se opresc la mai multe hanuri si vorbesc cu mai multi hangii printre care: Macovei, Toma si Iorgu Vasiliu.
Eu sper ca nu am pierdut niciun personaj si daca s-a inamplat asta imi cer scuze.

Acum traseul... este putin cam intortocheat si greu de retinut dar o sa incerc sa iti explic cat mai precis.

Prima data au ajus la Bicaz la hanul lui Donea, indreptandu-se spre calugareni la hanul lui David, apoi la Farcasa unde au stat la mos Pricop si unde l-au intalnit pe prefectul A.Bolmez. Au ajuns apoi la Borca unde au asistat la o cumetrie apoi la Cruci au luat parte la o nunta. Au ajuns in Tara Dornelor, indreptandu-se spre Vatra dornei, unde au ajuns la hanul lui Macovei, apoi la Brosteni si apoi la Borca; au luat-o la stanga, parasind Bistrita si ajungand la Sabasa, la handiul Toma, iar apoi la Suha la hanul lui Iorgu Vasiliu. Aici are loc si parastasul lui Nechifor Lipan.

Sper ca te-am putut ajuta si multa bafta la examene! happy

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mersi tongue raspunsul a venit putin prea tarziu am dat teza azilaughing oricum funda!