| anonim_4396 a întrebat:

`Buna as vrea si eu sa stiu cum se cheama sotia luii "Nechifor Lipan" din "Baltagul" eu stiu ca "Vitoria" iar colega mea spune ca "Victoria" dar nu cred ca este adevarat cine ie primul primeste funditalove struck iar ceilalti >VooTt:d`!big grin< mssskissscuze de categorie

Răspuns Câştigător
| Zangetsu a răspuns:

Numele corect este Vitoria Lipan

10 răspunsuri:
| ppr a răspuns:

Vitoria Lipan. Daca ai citit romanul, de ce o crezi pe colega ta?

| heiii a răspuns:

Vitoria. Autorul a vrut sa iasa in evidenta numele pentru ca ea fiind cea care descopera totul era prea banal sa o cheme Victoria.hmm.literatura.ce sa'i ceri laughing

| Traian a răspuns:

Vitoria

| Larisa999 a răspuns:

Pe sotia lui o cheama Vitoria happy Nu e gresit in carte. Si profa noastra de romana ne-a zis ca Vitoria vine de la Victoria dar de fapt corect este Vitoria happy

| maria3003 a răspuns:

Vitoria este corect

| Căpşunăăă a răspuns:

E Vitoria/. Tocmai am citit si eu Baltagul.

| simina96 a răspuns:

Vitoria Lipanwinking

| iuo a răspuns:

Corect este vitoria

| mejojo a răspuns:

Mersiiibig hug tuturor. amm castigat pariul primesc baniilaughingwinking da.eram sigura ca asa ea da ea...tongue.:d:d\:d/

| cosmin_3157 a răspuns:

Mejojo sunt cosmin sotia lui nichifor se numeste vitoria