| Andrei_5352 a întrebat:

Care stiti sa explicati :cum e tatal, asa-i si fiul.

Răspuns Câştigător
| ShyGirl a răspuns:

E gen " Aschia nu sare departe de trunchi "
Expresia aceasta poate fi explicata din mai multe puncte de vedere.
Practic, elementele genetice se transmit mai departe, din generatie in generatie. Ceea ce vrea sa scoata in evidenta aceasta expresie este faptul ca fiul poate mosteni atat trasaturile fizice ale tatalui sau, cat si obiceiurile acestuia.
Sper ca te am ajutat! Funda?batting eyelashes

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Cu o zicala :"aschia nu sare departe de trunchi "!

| CDelia a răspuns:

De obicei este cu conotatie negativa. Exprima un obicei rau mostenit de la parinte.

| ErickEmil a răspuns:

Mama ce ma doare spatele si asa il doare si pe tata meu... laughing