| navarre a întrebat:

In Crezul se scrie ca-,, Fiul lui D-zeu s-a nascut inainte de toti vecii"Cum va explicati logic? S-a nascut odata cu Tatal? Atunci cum in vechiul testament nu se specifica nimic despre asta?(despre trinitate), daca tot se stia ca,, s-a nascut inainte de toti vecii"?

Răspuns Câştigător
| unu a răspuns:

Asta e unul din multele "mistere" ale crestinismului. de vreme ce spui ca "s-a nascut", chiar si daca "inainte de toti vecii", tot inseamna ca a existat un moment in care a parut iisus. si cum iisus e totuna cu tatal, atunci si tatal a aparut la un moment dat? dar tatal e cauza finala, el a existat si va exista la nesfarsit. daca iisus/tatal a existat dintotdeuna, atunci cum poti sa spui ca s-a nascut? iisus/tatal nu se putea naste pentru ca el a existat intotdeauna... e grele cu religia asta

10 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

E o metafora.Pe atunci nu exista masura timpului.Si era mai binehee hee

Răspuns utilizator avertizat
| ileanaadrianastan a răspuns:

Asta e o aiureala tipic crestina. Profetul Nathan i-a spus Regelui judeu David ca Mashiah va fi din Casa sa regala ca un fiu al Domnului. Un fiu spiritual, asa cum toti suntem copiii Lui spirituali. Profetul Ishayahu a vorbit despre mama fecioara a lui Mashiah si a omis sa pomeneasca despre tatal lui, caci era evidenta conditia sa humanoida. Evreii se folosesc de putine cuvinte atunci cand vor sa isi exprime gandurile. Dar crestinii au inteles complet aiurea. Si nici Jeshua nu i-a ajutat atunci cand a rostit blasfemia aceea ca Tatal si cu el sunt totuna. Blasfemie pentru a fost pedepsit exemplar.

| ileanaadrianastan a răspuns:

Crezul crestin ortodox este o colectie de absurditati blasfemice, cu exceptia notabila a primei propozitii. D-zeul lui Israel, Yahve, trebuie vazut ca un Spirit a Carui Unicitate este incontestabila si care nu poate avea fii umani ori intrupari humanoide. Mesia va fi un fiu spiritual al Lui, asa cum suntem toti copiii Lui spirituali. Mesia nu s-a nascut mai inainte de toti vecii. Asta-i una dintre aiurelile tipic crestine!

| fluturas a răspuns:

Fiul lui Dumnezeu, cu Dumnezeu si Duhul Sfant sunt toti egali big grin, toti s-au nascut deodata, toti exista dintotdeauna big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din tot crezul nu ai reusit sa intelegi Sfanta Treime? tatal a spus; eu sunt cel ce sunt.fiul este cuvantul prin care toate s-au facut.deci era in acelasi timp. la fel si duhul sfant.fiul a spus; eu sunt in tatal si tatal este in mine. iar duhul de la tatal purcede.deci cele trei ipstaze sunt unul Dumnezeu, stapanul atotate tiitorul, stapanul vazutelor si nevazutelor.in vechiul testament ni se da actul creatiei.vazute.nu nevazute.pamantul,cerul cu luminatorii, apele animalele si omul.nu uita ca intai a spus; sa fie lumina.si cuvantul a facut lumina. iar luminatorii de abia dupa aia au fost facuti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.Toti avem dreptate intr-o anumita masurauna dar lipseste un element:REANCARNAREA. Acest aspect a fost scos din biblie prin anul 450 DC tocmai pentru ca omul sa nu stie ca este regenerativ si creativ ca si creatorul sau. Dumnezeu a facut omul dupa chip si asemanarea sa. EL a spus "EU SI TATAL UNA SANTEM"Sa fi vrut sa spuna ceva de reancarnare sau sa fie Adam Noe Terah si Isus una si aceeasi persoana? Pentru a afla adevarul trebuie sa studiem mai cu atentie biblia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sigur."El ne-a scos de sub puterea intunericuluisi ne-a stramutat in imparatia Fiului iubirii Sale, Intru care avem rascumpararea prin singele Lui, adica iertarea pacatelor; Acesta este chipul lui Dumnezeucelui nevazut, mai intii nascut decit toata faptura.Pentru ca intru El au fost facute toate, cele din ceruri si cele de pe pamint, cele vazute si cele nevazute, fie tronuri, fie domnii, fie incepatorii, fie stapinii.Toate s-au facut prin Elsi pentru El. El este mai inainte decit toate si toate prin Elsunt asezate Coloseni 1:13-17.Omidaa a raspuns sa D-zeu Duhul Sfint si fiul sunt egali. Nu e adevarat. Uita-te in biblie.Ioan 14:28 spune ca ma duc la Tatal, pentru ca Tatal este mai mare decit Mine.Cu bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NAVARRE:nu am spus ca D-zeu este una cu fiul.Invata sa citesti printre rinduri.Cind fiul lui D-zeu s-a nascut mai intii de toata faptura.Cind spun ca ne-a scos de sub puterea intunericului inseamna ca cind a venit pe pamint ne-a vorbit de D-zeu ca sa-l cunoastem, a deschis mintile. Ne-a scos de sub puterea intunericului inseamna ca erau oameni pe atunci care nu credeau in D-zeu. Iesi tu de sub puterea intunericului si invata sa citesti mai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Navarre:asta o spune fiul lui D-zeu.Invata sa citesti."In El au fost facute toate" inseamna ca pentru fiul lui D-zeu au fost facute.Chipul lui Iisus hristos se aseamana cu chipul lui D-zeu.Nu am spus ca tatal si fiul sunt una. Ia mai citeste o data. A scoate din puterea intunericului inseamna ca a vorbit de D-zeu a la persoane care nu au stiut ca exista D-zeu.Iesi tu din intuneric. A pui tardi.