| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt caracteristicile principale ale curentului Manierist?

5 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Manierismul se caracterizeaza prin rafinament, eleganta si o ornamentatie ce deriva adesea din REPETAREA unor motive apartinatoare artistului sau imprumutate de la clasici.Se adreseaza unei elite. Mira

daniela
| daniela a răspuns:

Curent ce a aparut spre sfarsitul renasterii facand trecerea la baroc. In pictura el conduce la aparitia aglomerarii confuze a formelor si uneori a culorilor.

daniela
| daniela a răspuns:

Curent ce a aparut spre sfarsitul renasterii facand trecerea la baroc. In pictura el conduce la aparitia aglomerarii confuze a formelor si uneori a culorilor.

daniela
| daniela a răspuns:

Curent ce a aparut spre sfarsitul renasterii facand trecerea la baroc. In pictura el conduce la aparitia aglomerarii confuze a formelor si uneori a culorilor.

daniela
| daniela a răspuns:

Curent ce a aparut spre sfarsitul renasterii facand trecerea la baroc. In pictura el conduce la aparitia aglomerarii confuze a formelor si uneori a culorilor.