| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt ideile de baza ale iluminismului?

4 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Ideile de baza sunt "dreptul natural"(oamenii se nasc egali) si "contractul social"(conducatorii au un contract cu societatea fiind obligati s-o protejeze, sa-i asigure conditii de viata sa-i apere libertatea). Neindeplinitrea acestor obligatii permite societatii sa-si schimbe conducatorul.Formele de guvernamant sunt la alegere intre republica si monarhia constitutionala. Din cele doua idei de baza au derivat celelalte:invatamant pentru toti, anularea anumitor privilegii, accentele anticlericale, raspandirea cartii. Mira

| claudya a răspuns:

Intra pe google si te vei lamuri spor la studiu...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Domnule iluminatul asta pe...strazi.aarre douuaa prroogramme. Unnuul dde vvarra sssii unuul de iiarnna

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Promovarea raţionalismului, caracter laic, antireligios, anticlerical, combaterea fanatismului şi a dogmelor, răspândirea culturii în popor, literatura preocupată de problemele sociale şi morale;