| gabbyella200051 a întrebat:

Care sunt limbile slavone
?

Răspuns Câştigător
| DenisaSM a răspuns:

Daca te referi la limbile slave, acestea sunt:soraba de sus si de jos, poloneza, pomeriana, ceha, slovaca, slovena, bosniaca, croata, muntenegreana, sarba, slavona, bielorusa, ucraineana, ruteana si rusa.
Cat despre limba slavona, aceasta este o limba bisericeasca din familia slava.

6 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Errare humanum est perseverare diabolicum. Ti-am spus, la alta intrebare, ca limbile sunt slave, nu slavone, ma asteptam sa intelegi. Cele mai vorbite limbi slave sunt rusa, ucraineana, poloneza, bielorusa, sarbo-croata, ceha, slovaca, slovena, bulgara.

| gabbyella200051 explică (pentru minrest):

Stii toti se gresesc

| BuGsstormbunny a răspuns:

Este o limba liturghica folosita de bisericile ortodoxe ruse, sarbe si bulgare. Limbile slave sunt altceva.

| gabbyella200051 explică:

Nu slavone ci slave scuze de greseala