| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt operele cele mai celebre ale lui leonardo da vinci?

Răspuns Câştigător
| Biscotti a răspuns:

*Mona Lisa
* Buna Vestire (1473-1475), Galleria degli Uffizi, Florenţa
* Madonna Benois (1478), Muzeul Ermitage, St. Petersburg
* Adoraţia magilor (1481-1482), Galleria degli Uffizi, Florenţa
* Madona din grota cu stânci (La Vergine delle rocce) (1483), Musée du Louvre, Paris
* Cina cea de Taină (1495-1497), Santa Maria delle Grazie,
* Gioconda sau Mona Lisa (1503-1507), Musée du Louvre, Paris
* Bătălia de la Anghiari (1503-1505), doar copii realizate de Rubens şi de un anonim (ultima se găseşte într-o colecţie particulară, München)
* Sfântul Ioan Botezătorul (1513-1516), Musée du Louvre, Paris

6 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Mona Lisa, Madona din grota cu stînci, Cina Cea De Taina, Buna Vestire, Femeia cu hermina etc

| razvanz a răspuns:

Buna Vestire
Madonna Benois
Adoraţia magilor
Cina cea de Taină
Gioconda sau Mona Lisa
Bătălia de la Anghiari
Sfântul Ioan Botezătorul

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pot face pipi pe operele lui?
doar intreb.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mona Lisa, Fecioara si pruncul, Cina cea de taina.

| elamit a răspuns:

Gioconda, adoratia magilor, buna vestire.