| adi4fotbal a întrebat:

Care sunt top 10 autori de romane din toate timpurile? (literatura universala)

6 răspunsuri:
| faramatania a răspuns:

Victor Hugo,Balzac,Luigi Pirandello,Dostoevski,Zola, Irving Stone, Cronin, E.A.Poe, Jack London etc.

| faramatania a răspuns:

...Alberto Moravia

| PulbereDeStea a răspuns:

Ioan Slavici cu "Mara", Liviu Rebreanu cu "Ion". Honore de Balzac cu romanul Eugenie Grandet,"Doamna Bovary", de Gustave Flaubert sau intra aici: http://www.adevarul.ro/......98333.html

| Camelia005 a răspuns:

1 Marin Sorescu 2 Mircea Eliade 3 Emil Cioran 4 Mihai Eminescu 5 Camil Petrescu 6 Marin Preda 7 Liviu Rebreanu 8 Tudor Arghezi 9 Lucian Blaga 10 Ion Luca Caragiale

| adi4fotbal explică (pentru Camelia005):

Asta e literatura romana. Literatura universala doresc.

| tafli a răspuns:

Gogol, Tolstoi, Dostoievski, Victor Hugo E.T.A. Hoffman, Balzac, Stendhal, Dickens, Anatole France, Thomas Mann