| sheila_2840 a întrebat:

Carti de filozofie! Care stie o carte faina de filozofie despre dragoste?

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Dupa parerea mea nu exista carti de filosofie, mai frumoase si mai accesibile ca text, despre dragoste decat doua dintre dialogurile lui Platon:"Phaidros"si "Banchetul". Poti incerca sa le citesti si invataturile lui Socrate iti vor ramane vesnic in suflet.Succes!

2 răspunsuri:
| Necrophagist a răspuns:

Ortega Y Gasset avea ceva elegant,Studii despre iubire se chema parca, Arta de a suferi de F Mircea, Despre limite de Liiceanu

| NuDauFunda a răspuns:

Pai filosofie pe tema dragostei nu prea exista. Dar din cate stiu Schopenhauer a scris si despre asa ceva.