| anonim_4396 a întrebat:

Cate oase are omul in corp? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| viorel2c a răspuns:

Numărul total al oaselor care alcătuiesc scheletul omului este de 223, din care 95 sunt oase perechi, iar 33 oase neperechi.

39 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Pai dupa cum spune un site - se pare ca omul are 206 oase in corp. Numai in cap are 29 de oase
Vezi amanunte de la adresa de mai jos
http://209.85.129.132/......tp?/search

Alte răspunsuri
doiny
| doiny a răspuns:

Afli mai multe despre sistemul osos aici:http://www.e-scoala.ro/biologie/sistemul_osos.html

| LittleZyzy a răspuns:

Corpul uman este alcatuit din 206 oase separate, unite intre ele prin diferite articulatii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Peste 200

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Omul are206 oase acorerite cu o substanta conjunctiva fina numita periost

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Numarul oaselor din corpul uman este de 223, dintre care 95 sunt oase perechi, iar 33 oase neperechi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Omul se naste cu 300 iar pe masura ce se maturizeaza are 206

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Corpupul are 206 oase

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum se numesc oasele corpului uman?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Omul are 206 oase

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

206 oase are ți le-as enumera dar sunt 206!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Scheletul uman este format din 206 oase separate, unite intre ele prin diferite articulatii. Marimea, respectiv forma diferitelor oase este determinata de functia anatomica. Cel mai mare os este femurul avand 50 de centimetri, iar cel mai mic este scarita (2, 6 mm), una dintre oscioarele auditive.

Oasele pot fi impartite in 4 mari grupe. Oasele lungi sau cilindrice dupa cum le arata si denumirea, sunt alungite, usor curbate, au rolul de a amortiza socurile. Din aceasta categorie fac parte oasele gambei, bratului, degetelor. Oasele scurte,(sau cubice) sunt colturoase, groase. Asa sunt de exemplu oasele carpiene si tarsiene. Oasele neregulate, conform denumirii, au forme si dimensiuni variate. Formeaza unele parti ale fetei si spatelui. In final, oasele late –coastele, craniul, spata, -reprezinta scuturi ale organismelor vitale. kd648i3293yddm

MUSCHI SI OASE

Peste 500 de muschi –asa-numiti muschi scheletici-se ataseaza de oasele noastre. Muschii se insera pe oase prin intermediul prelungirilor numite ligamente. In timpul miscarii muschii corespunzatori se contracta, deplasand osul care apartine de acestia. Muschii si oasele formeaza impreuna cele mai mari sisteme organice ale organismului nostru; sistemul osos si muscular.

Scheletul este flexibil datorita articulatiilor care unesc oasele. Unele articulatii sunt insa fixe, oasele fiind sudate intre ele la nivelul marginilor, astfel incat par a fi un singur os. Asa de exemplu, osul pereche al bazinului (osul coxal ) este format de fapt din 3 oase :portiunea superioara este iliumul, partea inferioara, anterioara este pubisul, iar cea posterioara este ischiumul. La noii nascuti si la copii, aceste oase se pot deplasa putin unul fata de celalalt, dar pana la maturitate se osifica complet.

O alta categorie importanta a legaturilor interosoase este articulatia mobila, dar masura miscarii este variabila. Cea mai mare articulatie a organismului nostru, articulatia genunchiului de exemplu functioneaza ca o balama :permite miscarea inspre inapoi a gambei, dar nu permite miscari laterale si orientate inainte. La fel functioneaza si articulatiile degetelor.

Articulatia coxo-femurala, dintre osul bazinului si femur, este insa o articulatie numita sferica, sau libera: suprafata sferica a capului articular al femurului se potriveste in cavitatea articulara a bazinului. Aceasta structura confera o mobilitate deosebita a articulatiei, permitand miscari ample inainte, inapoi si lateral. La fel este si articulatia umarului (intre humerus si spata).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Scheletul uman este format din 206 oase separate , unite intre ele prin diferite articulatii .Marimea , respectiv forma diferitelor oase este determinata de functia anatomica. Cel mai mare os este femurul avand 50 de centimetri , iar cel mai mic este scarita (2,6 mm) , una dintre oscioarele auditive.

Oasele pot fi impartite in 4 mari grupe .Oasele lungi sau cilindrice dupa cum le arata si denumirea ,sunt alungite, usor curbate , au rolul de a amortiza socurile .Din aceasta categorie fac parte oasele gambei, bratului, degetelor .Oasele scurte ,(sau cubice) sunt colturoase ,groase. Asa sunt de exemplu oasele carpiene si tarsiene .Oasele neregulate ,conform denumirii , au forme si dimensiuni variate. Formeaza unele parti ale fetei si spatelui .In final , oasele late –coastele , craniul , spata , -reprezinta scuturi ale organismelor vitale. kd648i3293yddm

MUSCHI SI OASE

Peste 500 de muschi –asa-numiti muschi scheletici-se ataseaza de oasele noastre. Muschii se insera pe oase prin intermediul prelungirilor numite ligamente. In timpul miscarii muschii corespunzatori se contracta , deplasand osul care apartine de acestia. Muschii si oasele formeaza impreuna cele mai mari sisteme organice ale organismului nostru ;sistemul osos si muscular.

Scheletul este flexibil datorita articulatiilor care unesc oasele. Unele articulatii sunt insa fixe, oasele fiind sudate intre ele la nivelul marginilor, astfel incat par a fi un singur os. Asa de exemplu, osul pereche al bazinului (osul coxal ) este format de fapt din 3 oase :portiunea superioara este iliumul ,partea inferioara ,anterioara este pubisul , iar cea posterioara este ischiumul .La noii nascuti si la copii , aceste oase se pot deplasa putin unul fata de celalalt , dar pana la maturitate se osifica complet.

O alta categorie importanta a legaturilor interosoase este articulatia mobila, dar masura miscarii este variabila .Cea mai mare articulatie a organismului nostru , articulatia genunchiului de exemplu functioneaza ca o balama :permite miscarea inspre inapoi a gambei ,dar nu permite miscari laterale si orientate inainte .La fel functioneaza si articulatiile degetelor.

Articulatia coxo-femurala , dintre osul bazinului si femur , este insa o articulatie numita sferica , sau libera: suprafata sferica a capului articular al femurului se potriveste in cavitatea articulara a bazinului. Aceasta structura confera o mobilitate deosebita a articulatiei, permitand miscari ample inainte , inapoi si lateral .La fel este si articulatia umarului (intre humerus si spata).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

223 logik

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

anonim_4396
| anonim_4396 explică: