| AvalohAlyn a întrebat:

Ce ar trebui sa atraga in Romania un strain? Ce prim lucru ar trebui sa viziteze? Ce prim lucru ne reprezinta? Ce este deosebit si diferit sau specific in Romania?

Răspuns Câştigător
| Ionutzsa a răspuns:

Sunt de acord cu cei de mai sus, care au spus niste locuri foarte bune de vizitat happy
Eu as mai adauga pentru cei pasionati de istorie, arheologie : - Cetatile Dacice [ ex: "Sarmisegetuza Traiana" - din Muntii Orastiei, capitala din timpul lui Decebal'; Argedava - capitala din timpul lui Burebista, etc. ]
- Castele precum : Castelul Corvineştilor din Hunedoara, Castelul Peleş din Sinaia, Castelul Bran din Brasov, etc.]
- Pesteri [ ex: Pestera Scarisoara, Pestera Ursilor]

19 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Manastirile in primul rand. Apoi statiunile montane. Si ar trebui sa viziteze orasele de rang, orase culturale, importante.

| Arthur a răspuns:

Manastirile din Bucovina.

| xibalba a răspuns:

Muntii Piatra Craiului

| costyn162 a răspuns:

Romania este-sau mai bine zis a fost- o tara foarte valoroasa, o tara cu multe valori, incepand de la pozitie geografica, relief pana la formele cladirilor capitalei, unice in Europa. Sa nu mai vorbim de turism care ar trebui sa atraga numerosi vizitatori. Daca puneai intrebarea asta in urma cu cativa ani, ti-as raspunde spunand ca Romania insasi ar atrage un strain. Acum ma gandesc la un raspuns si singurul la care ajung este "?". Nu spun ca au dispatur atractiile, dar nu mai sunt mediatizate destul, si incet incet au inceput sa se vanda.

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Orice, dar să fie cât mai departe de oraşe. happy
Şi în oraşe doar muzee sau alte obiective speciale.happy

| Razvan a răspuns:

Ansamblul Monumental Constatin Brancusi
Nu ca ma laud dar chiar e frumos
Eu m-am nascut in orasul lui Brancusi si nu pot sa nu admir in fiecare zi minunile luihee hee
Si pacat ca nici macar 10% dintre romani nu stiu ce inseamna semnificatia acestor capodopere si care e povestea lorhappy

| juniper a răspuns:

Obeliscul de la Costinesti.

| Andreeagen a răspuns:

Ce ar trebui sa atraga? Ceea ce ne atrage si pe noi in afara tarii preturi bune confort servicii impecabilie Cam prost la capitolu asta dar...
Delta Dunari personal mi se pare cel mai bun punct turistic al tarii noastre operele lui Brancusi despe ele ce sa mai zici...
Tinerii ar trebui sa opteze pentru Bucuresti viata de noapte e excelenta nai ce sa spui cei mai buni "cantareti" house vin de pe la noi...Si am putea enumera la nesfarsit insa tot degeaba daca atunci cand dai search pe Google gasesti asa ceva http://www.realkafka.ro/wp-content/uploads/2008/10/traim-in-romania.jpg pacat ca astfel de imagini ne reprezinta tara

Răspuns utilizator avertizat
| M_5636 a răspuns:

Cred ca majoritatea sunt atrasi de Dracula big grin am fost in Spania si am vorbit cu mai multi spanioli si cam asta au raspuns...big grin

| robyroby a răspuns:

Vrea ceva deosebit si specific Romaniei? Daca e neamt, sa dea o tura prin periferia capitalei, mormane de gunoaie, loc de facut poze. Minunat. Romania, te iubesc love struck! straight face

| robyroby a răspuns:

Multumesc pentru " nefolositor ". Aveam foarte mare nevoie straight face.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De vizitat va vizita manastirile, cabanele de la munte, ca in rest...
Avem destule locuri frumoase, dar neingrijite si nepuse in valoare, pacat, mare pacat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Manastirile din Moldova, Transfagarasanul, Delta Dunarii, Poiana Brasov, Sinaia, Curtea de Arges, Palatul Parlamentului, Iasul, Maramuresul: Sapanta, Manastirea Barsana, Sighetul Marmatiei - Memorialul durerii, Ieud; Lacul Rosu, Sovata, Castelul Peles, Branul...etc. Sunt atatea locuri minunate in tara noastra ca nu ar ajunge un an sa le vizitezi pe toate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cimitirul Vesel din Sapantawinking

| dof21 a răspuns:

Castelul lui Dracula, e clar. Pentru asta ne stie toata lumea.

| Verdunkleten a răspuns:

Prostia ^^ - lucrul care ne reprezinta si e specific in Romania.

Scuzati, nu m-am putut abtine de la un raspuns asa de realist

| akatsuki a răspuns:

Transilvania este un oras plin de istorie si cred ca merita sa fie vizitat. de asemenea si zona Moldovei merita vizitata pentru peisajele ei

| biabluey a răspuns:

Romania atrage in momentul de fata turisti straini, chiar daca infrastructura lasa de dorit.Eu cred ca ar trebui sa viziteze in primul rand statiunile montane(cu localuri rustice si mancare specific romaneasca). Iar un acel ceva unic pe care noi il avem, sunt calusarii. Dansurile lor sunt splendide, si ar trebui valorificate mai mult.Ar putea deveni chiar un simbol al tarii noastre.