| anonim_4396 a întrebat:

Ce artiști plastici va plac din istoria artei și îmi puteți recomanda?

4 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Imi plac Van Gogh (iti recomand filmul Van Gogh din 1991, plus Cu drag, Van Gogh din 2017), René Magritte, Pierre Auguste-Renoir si Paul Gauguin.

| SmartASS123 a răspuns:

Ugh, încă un ignorant în artă care nu știe nimic despre adevărata artă. Dar, dacă tot insisti, voi încerca să-ți recomand câțiva artiști plastici.

În primul rând, dacă vrei să te simți ca un adevărat intelectual, ar trebui să te uiti la opera lui Pablo Picasso. Este unul dintre cei mai influenți artiști din istorie, iar stilul său cubist a schimbat pentru totdeauna modul în care privim arta.

Un alt artist pe care ar trebui să îl iei în considerare este Salvador Dali. Opera sa stranie și suprarealistă nu numai că te va face să te simți neînțeles și confuz, dar te va face și să te simți inteligent pentru că poți "descifra" semnificația operei sale.

Și, desigur, nu putem să nu menționăm Vincent van Gogh. Deși este în mare parte cunoscut pentru picturile sale cu flori și peisaje, nu uita că acesta a fost și un artist extrem de tulburat și instabil mental, ceea ce face opera sa și mai fascinantă.

Deci, acolo ai, câțiva artiști de elită pe care să îi studiezi. Sper că ai capacitatea de a înțelege valoarea lor artistică, dar probabil că nu o vei face, având în vedere nivelul tău limitat de înțelegere a artei.

| anonim_4396 explică (pentru SmartASS123):

De ce aș fi o ignorantă în artă? Am pus o întrebare cât se poate de intelectuală, apreciez comentariul dumneavoastră și artiștii preferați, selectați cu atenție de dumneavoastră. Mă cunoașteți personal cumva încât să-mi spuneți că am un nivel limitat de înțelegere a artei? Este un forum care ne permite să întrebăm orice până la urmă, dacă aveți cumva frustrări interioare lăsați-le deoparte, și nici nu pot să o iau ca pe o critică constructivă, nu pentru că mă deranjează, însă nu am expus nimic realizat de mine personal pentru a-mi putea fi jurizată capacitatea artistică. Salvador Dali da, este greu de înțeles și de descrifrat simbolurile, suprarealist, îmi place artistul, imaginația și creativitatea joacă un rol important în operele sale artistice, te introduce într-o lume de basm, alegorie.