| Everdream94 a întrebat:

Ce carti bune ati mai citit?

Răspuns Câştigător
| schindlerww a răspuns:

Oooo, na stai sa-ti zic cateva. big grin

- Anna Karenina, de Lev Tolstoi (preferata)
- Neajunsul de a te fi nascut, de Emil Cioran (doar daca nu esti usor influentabila)
- Supliciul unei adolescente, de Akira Yoshimura
- Amantul, de Marguerite Duras
- Fata capitanului, de Alexandr Puskin
- Camera obscura, de Vladimir Nabokov
- Mandrie si prejudecata, de Jane Austen
- Fiecare femeie este un roman, de Alexandre Jardin
- Lucruri transparente, de Vladimir Nabokov
- Diabolicele, de Boileau-Narcejac (este dupa un film. Este destul de scurta, dar pe mine m-a incantat finalul extraordinar - cel mai neasteptat din tot ce am citit in ultima vreme, sincer).

Astea mi-au venit pe moment. Sper ca ti-am fost de ajutor. Spor la citit!

Good luck!

10 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

Poezii de lermontov sau victor hugo, shelley.eseu despre orbire-saramago, crima si pedeapsa-dostoievski, femeia nisipurilor-kobo abe.

| chokingvictim a răspuns:

George orwell - omagiu cataloniei
george orwell - ferma animalelor
george orwell - 1984
george orwell - aspidistra sa traiasca

| LiaPaula10 a răspuns:

Nina si misterul notei a opta - Moony Witcher

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

William Golding-'Lord of the Flies'
http://www.scribd.com/doc/4580649/William-Golding-Imparatul-mustelor

O carte destul de tulburătoare(premiul Nobel în literatură, în 1993), despre un grup de băieţi de o vărstă fragedă care încearcă să supravieţuiască pe o insulă pustie, reconstruind regulile societăţii în care trăiseră până la momentul unui război atomic.

| bendis92 a răspuns:

Cazul Magheru de Mihail Drumes, azi am terminat-o.Recomand daca iti place genul politist si psihologic big grin

| JohnNicu a răspuns:

Am citit Warcraft e benzi desenate si am placut e de la biblioteca!
Funda?

| Everdream94 explică:

Saru` mana big grin

| Everdream94 explică:

Multam` fain.
schindlerww: Am citit doar Anna Karenina si Mandrie si prejudecata. Superbe amandouabig grin Am de treaba de acum.

| crsti8924 a răspuns:

Daca-ti place sa citesti incearca un roman scris de Alexander Dumas-contele de monte cristo, e una din cele mai bune carti citite de mine. sau seria Floris de Jacqueline Monsigny. poate o sa-ti placa...