| Bogdan2304 a întrebat:

Ce carti imi recomandati de citit la varsta de 10 ani. Daca sa-ar putea sa fie niste carti frumoase si cu scris mare in pagina

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Cuore, inimă de copil (Edmondo de Amicis), Călătoriile lui Gulliver (Jonathan Swift), Pinocchio (Carlo Collodi), Comoara din insulă (Robert Louis Stevenson), Robinson Crusoe (Daniel Dafoe), Povești de Fraţii Grimm (Hansel şi Gretel, Muzicanţii din Bremen, Fântana fermecată, Cele șapte lebede etc), Petre Ispirescu (Pasărea măiastră, Făt-Frumos cel rătăcit, Greuceanu etc), Aventurile lui Tom Sawyer (Mark Twain), Hans Christian Andersen (Crăiasa zăpezii, Soldățelul de plumb), Cartea cu jucării (T. Arghezi), Cartea junglei (Rudyard Kipling), Circul (Mihail Serban), Prinţul fericit (Oscar Wilde), Căluțul cocoșat (P Epșov)...

9 răspunsuri:
| amyleemuffly03 a răspuns:

Alba ca zapada, mica sirena, cenusareasa laughing)) laughing) laughing))

| Daniel2836 a răspuns:

Salut Bogdan2304,
La vârsta ta de 10 ani, îți recomand cărțile scrise de Jules Verne ( O călătorie spre centrul pământului, Aventurile trei ruși și trei englezi, Cinci săptămâni în balon, Căpitan la cincisprezece ani, Ocolul pământului în 80 de zile ș.a.m.d.)
Dar, în vederea scrisului, e unul normal, adică la vârsta de 10 ani, ar trebui totuși să citești și cu un scris mai normal. nu 12 cuvinte pe pagină big grin, întrucât cărți pentru copii în vârstă de 10 anil cu scrisul MARE, nu prea găsești big grin. Sper că te-am ajutat! Lectură plăcută!
Mulțumesc,

| Adry05 a răspuns:

Calatoriile lui Guliver
Heidi, fetita muntilor
Singur pe lume
Tom Sawyer
Amintiri din copilarie

| Morrígu a răspuns:

Micul prinț se poate citi la orice vârstă și e superbă.
Citește-o acum, apoi când mai crești recitește, vei observa schimbarea frumoasă de perspectivă.

| CrazyLolo a răspuns:

Iti recomand carti de Ronald Dahl, sunt frumoase. Dar mai sunt si cele de la Tom Gates care povesteste despre copilaria lui. Sunt mai multe volume din fiecare. Sper ca te-am ajutat, sincer eu le-am citit si sunt foarte frumoase.

| SpeedPrimer a răspuns:

Degetica
laughing) acu serios cine mai citeste in ziua de azi

| Bogdan2304 explică (pentru SpeedPrimer):

Mata

| SpeedPrimer a răspuns (pentru Bogdan2304):

Ai auzit de sfanta cratima?

| Pandhoraa a răspuns:

Vrajitorul din OZ