| anss23 a întrebat:

Ce carti interesante ar putea citi un copil de 12-13 ani?

52 răspunsuri:
| adelutza_9680 a răspuns:

Multe, dar depinde de gusturile fiecaruia.Ai putea citii carti de Jules Verne.Cartile lui sunt fascinante.De exemplu ai pute citii Ocolul pamantului in 80 de zile, Copiii capitanului Grant si multe altele.Cum am mai spus, depinde si de gusturile tale.

| turist a răspuns:

Vezi cartile scrise de Jules Verne...

| xibalba a răspuns:

Singur pe lume - hector malot
robinson crusoe - daniel defoe
daca e un copil activ caruia ii place aventura, poate citi orice de jules verne.
Trilogia la medeleni iar mi se pare potrivita pentru un copil de 12-13 ani (ionel teodoreanu).

| Mamamare a răspuns:

La Medeleni-I. Teodoreanu
Amintirii din Copilarie-I.Creanga
Iapa lui Voda-M.Sadoveanu
`happy
si multe altele
big hug

| pysyuctzza a răspuns:

Twilight (amurg)

new moon(luna noua)

eclipse

de obicei cartile care au devenit filme sau filmele care au devenit carti happy

aqualuna
| aqualuna a răspuns:

CS Lewis-Cronicile din Narnia, Paul Stewart & Chris Riddell - Cronicile Lumii de margine (Dincolo de pădurea întunecată, Vânătorul de furtuni), Angie Sage-seria Septimus Heap, Alan Gibbons - trilogia Legendeer (Umbra Minotaurului, Războinicii Corbului, Legiunea Vampirilor), Nancy Farmer-Marea trolilor, Katherine Roberts-seria cele 7 minuni, etc. Intră pe corintjunior.ro, rao-ficţiune copii şi tineri, Nemira junior, au cărţile pe categorii de vârstă.

| Shery a răspuns:

Harry Potter :x la varsta aia eram fana infocata :)
http://shaukisbookcase.wordpress.com/......a-pe-bath/

cartea asta mi s-a mai parut foarte interesanta, nu am citit-o inca, dar mi-a placut mult rezumatul ei si cred ca este foarte potrivita pentru un copil de 12-13 ani.

| SweetCandy a răspuns:

Micul print
print si cersetor
caragiale
cartea junglei

| iri a răspuns:

Hobbitul - Tolkien J.R.R.

Cronicile Spiderwick

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cireşarii, mi-a plăcut foarte mult, sau cărţile lui jules verne

...personal, la 13 ani citeam enigma otilieihee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Jules Vernes, A. Dumas, Karl May-Winetou, Fram, ursul polar, Chemarea strabunilor. Astea le stiu (si mi-au placut la varsta aia).

| weirderitza a răspuns:

Depinde. Eu citesc foarte repede si cum am inceput de fapt a fost cu seria Harry Potter. E foarte buna pentru mintile tinere. Ce mai recomand cu placere sunt cartile din Cronicile Narniei de C. S. Lewis. In momentul asta as alege a doua optiune mai repede happy
In momentul asta e foarte raspandit fenomenul Twilight. Nu iti recomand seria pentru un baiat, dar o fata oricum va ajunge in momentul cand il va ruga pe Edward in vis s-o muste XD E inevitabil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Baltagul sau nuvele ex.: Domnul Goe...Five o'clock etc

| monyblack a răspuns:

"Elevul Dima dintr-a 7-a" de Mihail Drumes. Mi se pare interesanta.

| marykeira a răspuns:

La rao se gasesc cele mai bune titluri pentru copii cu varstele acestea.www.raobooks.com/www.rao.ro ex de carti,, Nina si misterul notei a opta"(sunt 4volume-II-),, Angie Sage",, Cronicile Wardstone(ucenicul vraciului-7volume)",, Cronicile Lumii Pamantene",, Cronicile imparatiei de purpura",, Tapiseria",, Mostenirea(3volume)",, Cronicile din Narnia"... daca mai vreti detalii pot sa va zic si unde sa comandati si informatii despre fiecare dintre ele.

| conflict a răspuns:

Heidi fetita muntilorwinking

| Doa'Do a răspuns:

Ciresarii, La Medeleni happy

| mami a răspuns:

Daca toate raspunsurile sunt stupide si nefolositoare pun intrebarea - in ce limba ar dori sa citeasca acel copil, cat de bine stie sa citeasca si ce anume este interesant pentru el

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ion, mara, jur vern, singur pe lume, harap alb, amintiri din copilarie, praslea cel voinic si merele de aur

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hobbitul - Tolkien J.R.R. Elevul Dima dintr-a 7 e superba:X m-a miscat singur pe lume:X David Copperfield
alexandre dumas depinde ce iti placebig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

PROFETIILE DE LA CELESTINE: Eu am citit-o si am 13 ani. Este povestea evolutii unui om, care porneste intr-o calatorie riscanta pentru as-i implinii destinul. Daca te straduiesti sa o intelegi, pentru ca este putin greoaie, vei descoperii lucruri noi si cat se poate de adevarate. Dupa ce am citit-o eu am mai citit si prima pagina a acestui site http://sites.google.com/site/joculvietiisicumsaljoci/. Dupa aceea viata mea s-a schimbat. Am reusit sa primesc pacea sufleteasca si sa vad lumea cu alti ochii, ca si cum un voal de ceata mi sar fii loat de pe ochi. Inteleg scopul vietii mele si am invatat sa ii inteleg pe altii. Daca doresti sa citesti aceste doua carti, poate ca vei reusii si tu sa realizezi toate acestea. Iti urez noroc si sper sa te ajute aceste cartii sa iti gasesti drumul.

| laracroft a răspuns:

Dupa parerea mea cele ce ma atrag in mod special sunt cele in care predomina aventura, iti recomand:Tara Duncan(o carte uimitoare despre magii, care te va purta intr-un taram indepartat; sa mentionez ca ar trebui sa ai toata colectia daca ai vrea sa duci la bun sfarsit misterul), Nina(din nou este vorba despre magie; ambele carti cuprind intamplarile unor fete de 12 ani); Harry Potter

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alisa in tara minunilor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde si ce`ti place sa citesti ...Eu am citit :Elevul Dima dintr`a 7 a -Mihail Drumes '

Romanul Adolescentului Miop-Mircea Eliade

Si acum Lorelei [da e cam siropoasahee hee]

... ar mai fi interesante...

Morometii-Marin Preda

Toate panzele sus-Radu Tudoran

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai.suntem in anul 2010 nu mai citesc copii din zilele aste harap alb, ci harap alb s-a trensformat intr-un vrajitor pe o matura eu iti recomand SECRETUL FETELOR DE PE STRDA caramel.si mai ales daca it plac cartofii. nu o sa-ti mai placa"lumea cartofizatorilor' aaaaaaaaaaaaaaa sa nu crezi ca e o prietenie siropoasa inrte 4 fete. ele ba chiar se urasc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O carte muzicala

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Karazan, ocolul pamantului in 80 de zile, 5 saptamani in balon, print si cersetor, singur pe lume, 20. 000de leghe sub mari

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Robin Hood de Henry Gilbert e buna pentru varsta asta? Astept raspuns urgent!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

David Copperfield-Charles Dickens
De veghe in lanul de secara-J. D. Salinger
Secretul celor 2 Lotte-Eric Kastner
Si toate cartile lui Roald Dahl.

| mariusddd a răspuns:

Heidi, fetita muntilor de Johana Spry