| geneviv a întrebat:

Ce carti recomandati pentru copii de 10 ani?

13 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Câteva sugestii:
♦ Poveste (Prostia omenească)– I. Creangă
♦ Cinci pâini – I. Creangă
♦ Inul şi cămeşa – I. Creangă
♦ Moş Ion Roată şi Vodă Cuza – I. Creangă
♦ Colţ-Alb – Jack London
Fata moşului cea cuminte – P. Ispirescu
♦ Copilul cel isteţ – P. Ispirescu
♦ Sarea în bucate – P. Ispirescu
♦ Prâslea cel voinic şi merele de aur – P. Ispirescu
♦ Spaima zmeilor – I. Slavici
♦ Doi feţi cu stea în frunte – I. Slavici

♦ Five o'clock – I. L. Caragiale
♦ Justiţie – I.L. Caragiale
♦ Bubico – I. L. Caragiale
♦ D-l Goe – I. L. Caragiale

♦ Scumpul – A. Pann
♦ Lupul pocăit - A. Pann
♦ Lupul, ţapul şi varza - A. Pann
♦ Cine ştie carte are patru ochi – A. Pann
♦ Câinele şi căţelul – Al. Donici

♦ Mama – G. Coşbuc
♦ Bunica – Şt. O. Iosif
♦ Acceleratul – A. Pann
♦ Oaspeţii primăverii – V. Alecsandri

♦ Primăvara – G. Topârceanu
♦ Povestea codrului – M. Eminescu
♦ Fiind băiet păduri cutreieram – M. Eminescu
♦ Furtuna – Şt. O. Iosif
♦ Codrule, Măria-ta! – M. Eminescu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Jurnalu unui puști și însemnările unei puștoiaice(o să te facă să râzi cu poftă(vei deveni dependentă))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! E bine să consulți lista lecturilor recomandate, de aici http://lecturirecenzate.ro/, în partea de jos a paginii.

| Kinus12 a răspuns:

Seria 1-4 din Harry Potter o poti citi.Chiar nu sunt atat de lungi, numai 5 si 6.Sau vrajitorul din Oz

Răspuns utilizator avertizat
| Kinus12 a răspuns (pentru UnuMicPusPeGlume):

Hey,cineva a cerut raspunsuri congrete si ursu pacalit de vulpe nu mi se pare asa de lung si interesant decat Harry Potter+sa vezi cat de lung este un episod din serie http://www.librarie.net/carte/Harry%20Potter
Deci nu comenta degeaba daca nu stii!

Răspuns utilizator avertizat
| Kinus12 a răspuns (pentru UnuMicPusPeGlume):

Pai sa stii ca sunt 3 volume groase din serie si sunt destul de
lungi
Pune tu un copil sa citeasca 545 de pagini groase, sa vedem chiar ia mancat copilaria?
PS:volumurile 5-7 sunt foarte groase, si nu comenta ca habar nu ai ca are volumul cinci peste 20 de capitole.
Geneviv nu-l asculta pe prostul asta ca n-are habar de lume

| Kinus12 a răspuns:

Si ce daca are 10 ani nu crezi ca poate citi o carte ca doara ca nu e analfabet! povestile alea ale tale is de gradinita sa stii! din alea nu-si imbogateste deloc vocabularu

| Smiiiley a răspuns:

De colorat... thinking

| Dydy112 a răspuns:

Fram ursul polar, Heidi fetita muntilor dar si basmele. happy

| TomaSorinel1974 a răspuns:

Si eu am 11 ani -10 imi si sunt frumoase pacala micul print greuceanu si tinerete fara batranete si viata fara de moarte

| Icristian a răspuns:

Ion Creanga,fram ursul polar, Ion Luca Caragiale, Fratii Grim, vrajitorul din oz, lecturi suplimentare pentru clasa a 4-a, din lumea celor care nu cuvanta, eventual sa se duca la biblioteca scolii si sa intrebe ce carti ii recomanda. Bafta!