| Florian80 a întrebat:

Ce ii era Tinca pentru Ion Creanga? Sotie sau sora sau ce anume? Ca aveau o relatie cam...ciudata si destul.de....apropiata.ms

Răspuns Câştigător
| Rexofere a răspuns:

Tinca Vartic, o tânără armeancă ageră şi frumoasă din târgul de sub Copou, care a avut grijă de el până la moartea survenită pe 31 decembrie 1889, a fost țiitoarea lui Ion Creanga (adica amanta).

1 răspuns:
| niiiiy a răspuns:

Tinca a fost o apropiata si guvernanta a familiei lui Creanga. Nu exista dovezi concrete ca au avut o relatie romantica.