| larisa05 a întrebat:

Ce inseamna atitudine?

Răspuns Câştigător
| RagingZeus a răspuns:

ATITÚDINE, atitudini, s.f. 1. Ținută sau poziție a corpului. 2. Fel de a fi sau de a se comporta (reprezentând adesea o anumită concepție); comportare. * Expr. A lua atitudine = a-și manifesta poziția, a-și afirma (cu hotărâre) punctul de vedere. - Din it. attitudine, fr. attitude.

http://www.archeus.ro/lingvistica/CautareDex?query=ATITUDINE

3 răspunsuri:
| DeliaMarius a răspuns:

Atitudine-Ținută sau poziție a corpului, comportare, gest, ținută;

| Ivanaaa a răspuns:

Atitudine inseamna sa fi hotarat.A lua atitudine:a-și afirma cu hotărâre punctul de vedere.

| TheStar327 a răspuns:

Sau poziție a corpului. 2. Fel de a fi sau de a se comporta (reprezentând adesea o anumită concepție); comportare. ◊ Expr. A lua atitudine = a-și manifesta poziția, a-și afirma (cu hotărâre) punctul de vedere