| Alexutzzza1 a întrebat:

Puteti sa-mi spuneti ce inseamna "atitudine proantantiste"?

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Corect ar fi „pro antantistă".
Antanta a fost acea grupare politică din vremea primului război mondial din care au făcut parte Franța, Anglia, Rusia și Italia, alăturate Serbiei. Acestora li s-a mai alăturat și România. Toate acestea luptînd împotriva coaliției numită „Puterile Centrale", Germania, Austro-Ungaria, acestora alăturîndu-li-se ulterior Turcia și Bulgaria.
Pro este un prefix cu sensul de „pentru, în favoarea".
Și, prin urmare, „atitudine pro-antantistă " înseamnă „în favoarea Antantei".
Dar „antantă" are și sens inițial de alianță militară, sau doar și numai „înțelegere".

1 răspuns:
| spike404 a răspuns:

Atitudine de sustinere a Antantei, cu alte cuvinte.