| Elenamaria18elisa a întrebat:

Ce înseamnă atitudine critică?

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Așa pe scurt: să nu mănânci orice rahat ce ți se oferă, să ai puterea să-l dai la o parte sau să-l trântești in fața celui ce ți l-a servit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Că îi critici pe toți din jurul tau,sau pe cei care sunt vulnerabili și tu ii urăști defectele,dar de fapt nu pe ei îi critici și ii urăști ci pe tine însuți căci în ei vezi reflexia ta,problemele ce le ai efectiv și tu,așa că în esență și la baza de fapt este o auto-critica,te urăști pe tine însuți din cauza unor probleme necunoscute. Dar pot da un exemplu: daca tu stai prost cu stima de sine,cu confidenta,ești lipsită de dezinvoltura, asocială, timida, și vezi exact o persoana cu aceleași "calități" cel mai probabil ii vei reproșa tot ce îți reproșezi ție zilnic in gând și în acțiuni, ai înțeles ideea.