| 44TheSinner44 a întrebat:

Ce inseamna ca un obiectiv de camera DSLR are f.3.5-6,3 etc.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Focalizare 3,5 pana la 6, 3. asta inseamna ca in acea marja de cm se apropie sau se departeaza lentilele. Nu stiu cum se calculeaza dar stiu ca f 6, 5 este pozitia la +infinit. Probabil minimul este undeva la 5 cm. Stiam pe vremea aparatelor mecanice. Acum cu FA (focalizare automata) nu mai este cazul sa-ti bati capul. Cei care au DSLR au, insa, acesta problema unele neavand FA.

3 răspunsuri:
| viktorm89 a răspuns:

F este indicele de diafragmă și reprezintă un raport între distanța focală a unui obiectiv și diametrul deschiderii (prin care intră lumina).

Acest f poate fi constant sau variabil în funcție de proprietățile obiectivului.

Cu cât f este mai mic (1.4, 1.8, 2, 2.8) cu atât obiectivul este mai luminos (permite să pătrundă mai multă lumină) și vei putea fotografia în condiții de iluminare slabă.

Tot f îți spune și profunzimea de câmp a fotografiei realizate. Realizând cu un teleobiectiv o fotografie portret la un f mic (de pildă 2.8) focalizarea se va face pe subiect (în planul apropiat), iar fundalul va fi blurat. Pentru un peisaj fotografiat la lumină bună, un f mai mare ar fi mai potrivit (f9, f11).

Obiectivele cu f fix sunt cu mult mai scumpe. Cele cu f variabil pot atinge acel f minim doar într-un punct al plajei.

| 44TheSinner44 explică (pentru viktorm89):

Chiar imi pare rau ca ai raspuns atat de tarziu. Iti dadeam funda din prima. Multumesc mult.

| viktorm89 a răspuns (pentru 44TheSinner44):

Data viitoare, mă bucur dacă informația ți-a fost de folos!