| cFlorin a întrebat:

Ce este o camera foto SLR? Este aceeasi cu DSLR?

Răspuns Câştigător
| Seby80 a răspuns:

SLR = Camera Profesionala cu film, Single Lens Reflex. Iar DSLR (Digital Single Lens Reflex) = Camera profesioana DIGITALA, poti folosi card, ai un display avantajos, modifici pozele la tine in PC. SLR sunt extrem de greu de editat, la developat. big grin O zi buna

3 răspunsuri:
| Seby80 a răspuns:

Baiatu`, dar funda? Macar nu mai scrie daca nu dai laughing

| oknijb a răspuns:

Salut! deci in primul rand un DSLR reprezintă un aparat de fotografiat digital, care utilizează un sistem mecanic tip oglindă și pentaprismă pentru a direcționa lumina direct de la lentilele fotografice la cele optice, printr-un vizor pe partea din spate a aparatului de fotografiat, iar cel SLR este un aparat foto care utilizează de obicei un sistem oglindă si prismă (prin urmare, "reflex", de la reflecție oglinzii), care permite pentru fotograf sa vada prin lentila si, prin urmare, a se vedea exact ceea ce va fi capturat, în mod contrar la camerele vizor în cazul în care imaginea ar putea fi semnificativ diferit de ceea ce va fi capturat.Deci daca le comparam nu sunt la fel! Eu ca aparat foto ti l-as recomanda camera digitală Sony A 100 de la DSLR! Sper ca te-am ajutat ...Succes in continuare!

| Seby80 a răspuns (pentru oknijb):

Aici se pune problema intre FX si DX, crop sau imagine normala. Eu unul respect DX-ul pe Pentaprisma happy Eu ii recomand un Entry-Level: Nikon D5100 + 18-105mm. Daca vrea ceva mai High un D7000. Nikon e foarte bun, gasesti obiective la pret bun. Sony la obiective sa mai prost, preturile sunt mari, ele fiind folosite de profesionisti. Eu unul sunt amator si cu Nikon d5100 fac niste poze de moare lumea happy O zi buna!