| Belciu a întrebat:

Ce inseamna "marota" in limba bulgara su in rusa?

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Într-un dicţionar rus - român, de peste 1000 de pagini nu am găsit un asemenea cuvînt. Fiind un neologism, el poate să fi intrat şi în uzul limbii ruse cu sensul de sceptru al nebunului de la vechile curţi domneşti. Asta în sensul limbilor occidentale, da rşi al limbii române. Marotă mai înseamnă şi idee fixă, poate chiar şi cu sensul de oleacă de nebunie. Sau, poate fi un cuvînt folosit într-un limbaj argotic şi atunci e mai greu de tradus.

5 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Cauta in Dictionar rus roman-online.S-ar putea sa insemne acelasi lucru ca in romana.Este un neologism raspandit in mai multe limbi.

| Damasc a răspuns:

MARÓTĂ s. f. 1. sceptru de bufon, reprezentând un cap caraghios împodobit cu zorzoane. 2. (fam.) obiect al unei manii, idee fixă

| Aleeeeeexandra a răspuns:

Nimic din pacate