| Okkultist a întrebat:

de ceva timp m-am apuat sa invat bulgara, o stiu bine, ma descurc, iubesc limba asta. Si m-am cam demoralizat, stiu ca nu este foarte vorbita dar este o limba foarte frumoasa. Ador popoarele slave. Si m-am apucat de ieri de ceva rusa, este de sute de ori mai usoara, alfabetul mai usor, pronuntia la fel. Dar nu imi place asa de mult. Ce ziceti sa fac, invat bulgara la perfectie si dupa rusa? Sincer iubesc bulgara.

Răspuns Câştigător
| Dismally a răspuns:

Cred ca rusa ar fi mai utila happy Dar alfabetul nu este la fel?

| Okkultist explică (pentru Dismally):

Cateva diferente sunt, nu este char la fel. happy In rusa unele litere au iesit din uz. Pe cand la bulgari s-au cam apstrat. SAlut xD >big grin

| Dismally a răspuns (pentru Okkultist):

Salut happy Eu credeam ca sunt la fel.

| Okkultist explică (pentru Dismally):

La rusi b adica v la noi, poate insemna v sau vi, depinde.
happy

4 răspunsuri:
| Mauchout a răspuns:

Hm, rusa de sute de ori mai ușoară decât bulgara? Învăț bulgara de ceva vreme și în afară de faptul că multe chestii sunt foarte apropiate de română (gramatică, vocabular etc), eu zic că e mai ușoară și din cauză că nu are de exemplu declinări, ceea ce rusa are. Nu cred că trebuie să te demoralizezi dacă îți place așa mult și nici să te gândești dacă e mai utilă sau nu ca alte limbi. Oricum e bine să văd că mai e interesat cineva de bulgară.