| yodenymarya a întrebat:

Ce inseamna reacti subiective?

6 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Daca, sa spunem, discuti despre opera literara a lui Camil Petrescu cu un coleg, si el spune:
-E un scriitor de seama al literaturii romane.
Iar tu replici:
Da, insa e cam misogin, dupa parerea mea!
Punctul de vedere al colegului este unul obiectiv, formuland un adevar general, fara a-si exprima o impresie personala asupra subiectului, pe cand cea formulata, eventual, de tine este subiectiva, exprimand o impresie personala.

| Bacemi a răspuns:

Inseamna ca exista anumite emotii, o anumita implicare personala care te face sa eviti adevarul. Percepi un adevar ideal dorit de tine si nu adevarul real.

| thedoll2010 a răspuns:

Reactii conditionate de propriile trairi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inseamna reactia/raspunsul dat din punctul tau de vedere...care poate fi adevarat sau nu depinde cum il percep si ceilalti.

| max_4494 a răspuns:

Reactiile subiective sunt acelea care nu tin cont de realitatea concreta.Au mai de graba legatura cu sentimentele, cu modul personal de a privi lucrurile si tot ce te inconjoara.

| Sorinna a răspuns:

Un raspuns filtrat prin sentimentele tale proprii.