| ricksy a întrebat:

Ce inseamna valori obiective si valori subiective?

1 răspuns:
| Lostlyric a răspuns:

Valorile obiective sunt acele valori care nu sunt influentate de preferintele sau opiniile personale. Valori impartiale. Aceste valori transcend timpul, spatiul si cultura. Au caracter constant, universal si transcultural. Exemple: responsabilitatea, respectul, datoria.

Valorile subiective sunt acele valori care sunt infleuntate de preferintele personale, de gusturi, pareri etc. Valori individuale, emotionale, instinctive, intuitive etc. Exemple de valori subiective: iubire, bucurie, furie, frustrare etc.

De prea mult timp filosofii au incercat sa masoare si sa puna aceste valori pe categorii. Ce-i drept, le-a cam dat de munca.