| anonim_4396 a întrebat:

Ce instrument muzical considerati ca e  capabil de cele mai frumoase si mai complexe sunete? Eventual, dati exemple!

24 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Harpa.

Anna
| Anna a răspuns:

Mie imi place vioara si saxofonul.

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Cred ca vioara este cel mai complex instrument... cere multa munca si daruire, iar sunete ei sunt divine...Stradivarius a facut ca sunetele sa iasa divine din viorile lui...ca dovada... o vioara veche de sute de ani se vinde cu milioane de euro...Conteaza foarte mult si virtuozitatea instrumentistului... un exemplu...Alexandru Tomescu din zilele noastre si multi alti violonisti din trecut.

| Wtf9000 a răspuns:

Cel mai complex instrument este orga.

| ioanaa a răspuns:

Pianul :X

| Alexandrinaa a răspuns:

HARPA - pentru ca este singurul instrument care acopera cele mai multe note in acelasi timp, singurul instrument care face trioluri deosebite alternativ, prin folosirea tuturor celor 10 degete in acelasi timp, are o rezonanta deosebita, angelica, e lina si miscatoare, e feminina, e armonioasa. (am facut un timp... si cum stiu si chitara si pian, pot face diferenta... plus... ma cam descurc in domeniul muzical tongue)

regis
| regis a răspuns:

Chiar vrei si exemple de sunete?

| ssay211 a răspuns:

Hmmm din ce stiu eu au aparut acum enoorm de multe instrumente electronice foarte compleze. un exemplu il pot da din ce lucram noi la benzile scenariu la actorie: sintetizatorul, saxofonul si chitara electrica
sintetizatorul o zona in care celebrul Jan Michelle Jarr si Vangelis exceleaza este destul de complez elaborand o gama atat de variata de tonalitati si ritmuri
mai avem saxofonul, unde bagam cartea recordurilor pentru cea mai lunga nota muzicala cantata vreodata la vreun instrument, utilizarea lui in muzicalitatea jazz-ului este binestiuta iar pentru romantici EROTIC SAX unde intalnim performeri in muzica lenta de dragoste
chitara electrica de asemenea ne aduce in fata riffuri de la toate nivelele de la balade si clasica pana la rock metalic etc acum depinde si la ce gen muzical te adaptezi mai usor si pe care il preferi mai special.

| anonim a răspuns:

1.harpa
2. pianul
sunt instrumentele care mie imi plac cel mai mult

| baba a răspuns:

Personal cred că este vioara. Dar nu sunt muzician, nici nu ştiu dacă am ureche muzicală.

| Uana_5406 a răspuns:

Pentru mine, chitara

| Ella_6365 a răspuns:

Pianul. ma calmeaza mereu cand ascult melodii cantate numai cu pianul, este foarte linistitor...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Calculatorul conectat la boxe happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mie imi place foarte mult pianul si pe locul 2 as pune vioara.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Harpa.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Harpa. eu cant la harpa si este un instrument foarte frumos, placut. melodios. Cand studiez la acest instrument fascinant ma relaxez si uit de tot.Ma simt ca un inger plutind printre nori.In concluzie Harpa este cel mai frumos instrument

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vioara
pianul

| dudu_4306 a răspuns:

Tranglul. Dupa ce am facut meditatii 2 luni am reusit sa cant la el.

| jedi a răspuns:

Aici tine de ce ascultzi tu, daca tu ascultzi manele sigur iti place orga. daca ascultzi rock probabil kitara si pianu, etc. eu sunt pasionat de pian. mi-as dori unul, si kitara e super. am una la care mai scartzai si eu dar nah.

| robiac a răspuns:

Vioara emite cele mai frumoase şi mai complexe sunete, permite o mare libertate de exprimare şi de nuanţare… Dezvoltă gândirea şi imaginaţia…

| robiac a răspuns:

Vioara emite cele mai frumoase şi mai complexe sunete, permite o mare libertate de exprimare şi de nuanţare… Dezvoltă gândirea şi imaginaţia…

| robiac a răspuns:

Vioara emite cele mai frumoase şi mai complexe sunete, permite o mare libertate de exprimare şi de nuanţare… Dezvoltă gândirea şi imaginaţia…

| kalexoss a răspuns:

Pentru că întrebarea ta este un pic ambiguă - nu specifici o categorie anume : popular, electronic, clasic, voi încerca să-ţi răspund, totuşi. Din datele pe care le deţin, SITARUL (de origine indiană) este cel mai complex instrument popular. În continuare, adaug SINTETIZATORUL (electronic) cunoscut mai mult sub denumirea de ORGĂ.

| motteo a răspuns:

Mie imi place foarte mult sa cant la pian :pana acum am luat la toate concursurile la care am participat premiul intai.