| buburuzaucigasa a întrebat:

Ce parere aveți despre romanul Enigma Otiliei? În special de Otilia?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O femeie care, pe linga faptul ca vroia sa "traiasca", isi dadea seama foarte bine ce fel de sentimente investise Felix si i se daruise lui dar el, fiind prea tinar si neintelegind "mesajul " a ales sa-i demonstreze ca tinea la fericirea ei care intelegere nu coincidea deloc cu ce vroia ea, caci, daca ai citit romanul, ea oricum pleca cu Papadopol din cauza situatiei materiale.Deci as putea spune ca este drama vremurilor trecute si actuale asupra relatiilor cind unul pune interes pe sentimente iar celalalt pe partea materiala. Iar biletul de la urma consider ca nu era decit o motivatie, la minut, gasita de Otilia pe moment.

5 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Romanul mi-a placut, ce sa zic... Otilia si Felix, insa, nu. Mi s-au parut niste personaje sterse, incolore, inodore si, mai ales insipide. Un fel de salcii in bataia vantului.
Personajul meu preferat din roman a fost Stanica Ratiu.
Adevarul e ca, la vremea respectiva, citeam Balzac la greu si mi-a fost imposibil sa nu compar romanele lui Calinescu cu cele ale lui Balzac. Iar Otilia mi-a amintit atunci de personajul din "Le lys dans la vallée".

| Punishment a răspuns:

Mi-a lasat un semn de intrebare fata respectiva... Deci titlul spune mai multe decat s-ar deduce la prima vedre. Oricum un lucru e sigur... a reusit sa ma impresioneze pe parcursul romanului cu mai multe ocazii... cel mai mult am admirat faprul ca nu le purta pica celor din familia Tulea. Si m-a mai mirat gradul de cruzime... a celor din vecini.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie mi-a placut romanul, Otilia este modelul de femeie "femeie ": delicata, suava, manierata, scolita, isteata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mi-a placut ca nu stie ce si doreste

| anonimutz a răspuns:

Cum poti sa-i spui "Papadopol" cand el era "Pascalopol"? Si cum puteti spune ca Stanica era personaj bun? Am citit cartea acum un an si m-a impresionat foarte mult si sincer sa fiu pentru mine Otilia a ramas o enigma... Nu am inteles-o deloc pentru alegerile facute pe parcursul actiunii. Pot sa yic ca, citind descrierea ei detaliata de catre Felix, m-am indragostit si eu de ea.