| yadora a întrebat:

Ce parere aveti despre cei care lucreaza goblen? Cunoasteti pe cineva care achizitioneaza si apreciaza aceasta arta?

10 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

La revista la care lucrez scriu multi oameni care fac goblen. Exista si un site de lucrari de genul asta, unde oamenii cumpara si vand goblene. In familia mea nu s-a facut niciodata, parca bunica-mea avea unul de cand era tanara. Bunicile mele lucrau milieuri mai mult. Personal, nu as avea rabdare asa ca despre cei care lucreaza goblen cred ca sunt oameni cu multa rabdare si indemanare, concentrare si timp.

Bula
| Bula a răspuns:

Este o arta straveche, apreciata in Austria, sudul Germaniei si Franta de nord-est.

| miriam a răspuns:

Ii apreciez pentru munca pe care o depun, deoarece este nevoie de timp si rabdare pentru asta, stiu doar ca in strainatate este apreciata aceasta arta si se plateste bine.

| gabimaris a răspuns:

Eu insami am cusut goblen cand aveam timp mai mult pentru a face ce-mi place, acum timpul meu este limitat de diferite alte actiuni pe care trebuie sa le fac, promit ca am sa revin la indeletnicirea asta cand voi fi pensionara, este foarte relaxant, iar rezultatul muncii este fascinant, poti crea o opera de arta incetul cu incetul! (acum ca vorbesc despre asta chiar mi s-a facut dor de cusut!)

| costi a răspuns:

Si eu am cusut goblen cand eram mai mic. ai mei de asemenea, au mai multe goblenuri cusute pe parcursul a catorva ani de zile. tehnic vorbind, nu este unul dintre cele mai usoare lucruri de facut, trebuie sa nu strangi prea tare firul, trebuie sa urmaresti cu atentie plansa (in momentul in care faci dupa schema). o provocare mare e sa-ti iei un tablou oarecare si sa incerci sa-l transpui pe schema. iti trebuie ceva simt estetic pentru asta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este o arta. as vrea sa stiu si eu unde as putea sa le vand...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da! Mama mea lucreaza goblene.Pt ea e un hobi.Are foarte multe goblene imprimate si pe scheme lucrate impecabil. Ar dori sa vanda. Daca ati putea sa ne ajutati? Va multumim cu respect Lorena

| kesepian a răspuns:

Toată stima pentru cei care lucrează un goblen, și-l lucrează cu patimă, cu drag și pricepere, și nu doar de dragul de a coase...

Pe când un pictor poate picta un tablou într-o zi, un goblen se coase de la 7 zile în sus... să împungi de zeci de mii de ori, și să știi să potrivești ațele încât să fie totul o armonie, e mare lucru! Asa, oricine poate urmării o planșă cu niște semne...

Da, goblenul este apreciat încă, peste tot în lume, însă de achiziționat mai puțin acum, în România. Și cei care vor să cumpere, oferă bani puțini, dar și cei care le lucrează cer uneori prea mult. Atâta timp cât și cumpărătorul este mulțumit, iar vânzătorul la fel, "tranzacția" s-a făcut corect.

| mtbstadb a răspuns:

Da eu cos la asa ceva, dar eu vreau sa le vand la un euro cm patrat.