| Den1sa a întrebat:

Ce parere aveti despre arta digitala, de ce unele persoane nu apreciaza asta?

23 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Am o părere bună. Sunt capodopere care pot fi făcute mult mai ușor digital. Mulți nu apreciază că au idei fixe și spun „Nu mai e arta ce era o dată, cu toate calculatoarele astea." sau „Nu e același lucru."
E adevărat, nu e tocmai același lucru, dar e multă muncă și în arta digitală. Depinde de proiectul pe care vrei să îl realizezi. Poate fi mult mai multă muncă implicată.
Legat de ce spun alții despre ce ai realizat.
Și ce faci tu poate fi numit artă. Nu e ușor nici să prelucrezi poze dacă nu folosești filtre gata implementate. Însă eu știu artiști care fac totul de la 0 digital. Poți desena portrete din imaginație. Nu e musai să ai un model. E ca la arta normală. Unii au imaginație mai bogată și nu iau modele directe, alții nu.
Și eu apreciez arta mai creativă. Cred că în general este mai apreciabilă.

| Wr3nch a răspuns:

Pentru ca ei cred ca vezi Doamne, e mai dificil sa desenezi de mana.

| Den1sa explică (pentru Wr3nch):

Https://folio.procreate.art/ptect7
It se par astea fake? Adica ca sunt niste poze retusate?

| Catrice a răspuns (pentru Wr3nch):

Digital selectezi 2-3 chestii, hop ai efect în 3 secunde pe când cu mâna stai câteva zeci de minute chiar ore.

| CostinAlamariu a răspuns:

E ok, n-am nimic împotrivă cu arta digitală, dar tot o apreciez mai mult pe cea tradițională.
Cred că e o chestiune de preferințe personale happy

Răspuns utilizator avertizat
| DenqOO a răspuns:

Eu o apreviez. Am niste prietene care fac treaba foarte buna pe niste tablete grafice
Nu stiu de ce nu o aprecieaza, poate pentru ca au aceeasi mentalitate cu aparitia tehnologiei.