| andreeadaniela a întrebat:

Ce parere aveti despre Paulo Coelho? Cand eram in liceu era foarte popular, dar parca n-am mai auzit nimic de el in ultima vreme...

9 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Este un scriitor prolific si supraevaluat. Mira

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Este tocmai ce am mai zis cu alte ocazii. Sunt literaturi, foarte bune, de altfel, care la un moment dat apar ca o moda. Sunt la fel de des cerute in librarii si la biblioteci. Dupa ce trece... o perioada nu mai sunt la fel de interesante pentru cei care vin. Spre exemplu eu am prins nevoia de a lectura Gabriela Adamesteanu (O dimineata pierduta), Ileana Vulpescu (Arta conversatiei, Saruta pamantul acesta), Vintila Corbul (Dinastia Sunderland-Beauclair si Pasari de Prada sau Uragan deasupra Europei), John Fowles (Magicianul), James Clavell (Shogun, Tai-Pan, Nobila Casa, Changi,... etc)... A urmat Coelho... si pe urma Dan Brown... Acum sunt altii la rand, nu neaparat mai buni - doar altii.

| borsec a răspuns:

Mi-a placut Alchimistul, am citi cartea cand eram in liceu, sincer m-a impresionat.
Da, intr-adevar a cam disparut.

| eeeeeeeeee a răspuns:

Mie imi place.

| ka2 a răspuns:

Neinteresant tipul... dar, oricum, mai nou l-am vazut in reclame laughing deci castiga mai bine din reclame

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Coelho este comercial si atat

| stefy_4690 a răspuns:

Nuj prea multe... "11 minute" imi place f multbig grin

| gasca a răspuns:

Alchimistul mi-a placut. In rest, am impresia ca e prea comercial, scrie o literatura usoara care abordeaza teme f profunde.

| riluri a răspuns:

Paulo Coelho scrie comercial. Scrie povesti simple cu doua personaje care se domina unul pe celalalt.