| AldanaBlue a întrebat:

Ce parere aveti despe cartile si articolele lui Paulo Coelho? Daca aveti vreo carte preferata scrisa de el si de ce ati ales-o.

Răspuns Câştigător
| xibalba a răspuns:

Am citit multe carti de Coelho. Scrie dragut, unii ar zice superficial, dar mie imi place, mi se pare ca se exprima bine si pe intelesul cat mai multor cititori. Prima carte de Coelho a fost "Veronika se hotaraste sa moara", care m`a schimbat oarecum, mi-a dat de gandit. E cartea mea preferata scrisa de el, iar dupa ce am citit`o am mai citit si altele de el. Amintesc: Alchimistul, La raul piedra am sezut si am plans, 11 minute, Brida, etc. Dar dintre toate mi-a placut cea cu Veronika... si 11 minute mi s`a parut interesanta. happy

15 răspunsuri:
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Am citi aproape tot ce a apărut la noi, cel mai mult m-au impresionat Veronika se pregăteşte să moară şi Diavolul şi domnişoara Prym. M-au făcut să-mi pun întrebări, mai ales cea de-a doua carte, ce aş face eu în situaţia respectivă, ce aş alege, lăcomia mi-ar învinge raţiunea, aş avea curajul să înot împotriva curentului sau aş fi una din haită?

nony
| nony a răspuns:

Nu degeaba este supranumit ¨alchimistul cuvintelor¨ Foarte complex si interesant. Cei de deasupra mea ti-au recomandat bine cartile lui.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

La râul Piedra am sezut şi-am plâns e preferata. mai am câteva de citit, totuşi.

| MissD a răspuns:

Am citit cam jumate din cartile lui. SI printre pref mele sunt veronika se hotaraste sa moara si ALchimistul. mie'mi place desi o profesoara a zis: 'Coelho in literatura e ca maneaua in muzica'

| Klara a răspuns:

Veronika :X preferata mea. Apoi 11 minute si Alchimistul.

| Ana_6509 a răspuns:

Din punctul meu de vedere Coelhio este un scriitor care citindu-l iti raspunde la anumite intrebari existentiale.Am citit cateva carti de-ale sale insa nu am una preferata.

| Ana_6509 a răspuns:

Cel mai probabil raspunsul va mai aparea odata pentru ca am mai incercat sa raspund si mi-a dat eroare. Oricum imi cer scuze!

| Ana_6509 a răspuns:

Cartile lui Coelho iti pot raspunde din punctul meu de vedere la anumite intrebari existentiale insa trebuie citite cu atentie.Nu am o carte preferata de-a sa.

| viki a răspuns:

Am citit "Alchimistul" si mi-a placut.happy

| Sabrine a răspuns:

"La raul Piedra am sezut si-am plans" am citit-o si mi se pare impresionanta. Mi-a placut titlul de la inceput, nu stiu de ce. l-a ales foarte bine. e indraznet. Oricum, coelho e un scriitor magnific si merita sa-l citesti. mie ti-am zis ca cartea respectiva m-a impresionat. daca vrei sa afli despre ea cate ceva, cauta pe google:pe.bafta la citithappy

| november a răspuns:

Imi plac cartile lui Paulo Coelho; inveti din toate; prefer alchimistul happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Paulo Coelho este unul dintre initiatii lumii. El daruieste iubire prin cartile lui, invataminte, mesaje... Le descoperi daca ai mintea deschisa.Cu el, prin "el" evoluezi, inveti, stralucesti! Am citit aproape toate cartile lui.Prima a fost Alchimistul care are nota 10. Felicitari scriitorului! Fara el, lectura noastra ar fi fost mai saraca! PS. Doamna profesoara care a spus ca scrierile lui sunt ca manelele in muzica, este una dintre multele persoane care nu are ce cauta in invatamant! Nu transmite nimic elevilor sai! Din nefericire! Sa nu uitam ca in tari precum Franta, Germania, Suedia, Rusia, Spania, Alchimistul este carte recomandata si oferita elevilor in scoli! Manual pentru viata, spirit, tot!

| buybooks a răspuns:

Eu cred ca e un scriitor bun, insa nu exceptional. S-a iscat o intreaga moda in jurul sau, am citit multe dintre cartile sale insa mi s-au parut de nivel mediu. Am inteles ca 11 minute este mai buna (desi pe asta n-am citit-o)
Mai jos aveti o lista de carti scrise de Paulo Coelho.
http://www.buybooks.ro/paulo-coelho.cgi

| Ser9iu a răspuns:

Nam citit nici una big grin de-a lui

| CosminAntonio a răspuns:

Diavolul și domnișoara Prym, Alchimistul
Un iluzionost al cuvintelor, fauritorul unor carti fascinante, si incarcate de simbolism.