| KyraW a întrebat:

Ce parere aveti despre Uniunea Europeana? Am raspuns la o intrebare si m-a facut curioasa.Eu una am o parere foarte proasta.

Sunt de parere ca nu o sa mai avem: nationalitate, moneda, traditii, religie si personalitate! Unuinea Europeana, dupa parerea mea nu e nimic mai mult decat un regim comunist mai civilzat.In UE nu avem voie sa avem o religie proprie, un anumit comportament etc.Si ne afecteaza si pe noi ca romani.Nu o sa mai putem sa manifestam traditii, si nu s-a gandit nimeni ca daca trecem la moneda EURO e mai dezavantajos.

Si mai cred ca regulile astea sunt prea stupide. Daca nu le respectam platim amenzi, care ne aduc statul in pierdere.SI fratilor, toti zic ca UE e bun si mai stiu eu ce.Stiati ca marile puteri nu vor sa avem trecere libere intre tari? MAI ALES NOI ROMANII?
Si daca UE inseamna sa fim toti o natiune unita, de ce exista tari mai sus decat altele? Vi se pare correct?

Răspuns Câştigător
| Thanatos a răspuns:

Definitie: Uniunea Europeana (UE) este o familie de tari europene democratice, care s-au angajat sa colaboreze pentru pace si prosperitate. Nu este un Stat care are menirea de a inlocui statele

existente. Statele Membre au pus bazele unor institutii comune carora le-au delegat partial autoritatea astfel incat hotararile privind aspectele specifice de interes comun sa poata fi luate in mod

democratic la nivel european. Aceasta alocare de autoritate mai este denumita si "integrare europeana".

Este cea mai laconica def gasita. Sa o luam pe felii.

1. Familie de tari democratice (adica cele mai multe voturi hotarasc ce se intampla cu o tara la un moment dat, nu?)

2.S-au angajat sa colaboreze pentru pace si prosperitate. ( Se vede si fara lupa sau ochelari de cal, problema regiunilor, a nationalitatilor persecutate si enclavelor, revine in forta, cata pace

si prosperitate aduc toate astea am vazut si cu siguranta vom vedea si mai tarziu.

3.Nu este un stat care are menirea de a inlocui statele existente. Ciudata formulare: nu este un stat care... ADICA ESTE UN STAT NOU?! si EL, acest stat nu doreste (sa ce?!) sa inlocuiasca statele

existente (a. poate dar nu o face b.este mai presus de statele existente sau va patrona cu indulgenta statele existente. Si aici se impune o mentiune legata de nuante. Se stie cate modificari

geopolitice au fost din momentul aparitiei acestei UNIUNI, si totul a fost ok pentru ca nu au fost inlocuite statele EXISTENTE, au fost modificate pe ici pe colo.)

4.Statele Membre au pus bazele unor institutii COMUNE carora le-au delegat PARTIAL autoritatea astfel incat hotararile privind aspectele specifice de interes comun sa poata fi luate in mod

democratic la nivel european.
Aici este momentul sa puneti mana pe placa de indreptat parul si sa coborati firele ridicate pe ceafa. Este cazul! Sa vedem!
Avem institutii comune care au autoritate partiala, delegata de fiecare stat( cu reprezentanti ai fiecarei tari, nu uitati ca Becali e in gasca asta si cu Vadim si alti plecati cu sorcova sau pusi

pe spaga, dar asta e treaba noastra nu? ca noi se pare ca i-am vrut acolo.Chiar asa?) si se vor lua hotarari in mod democratic. Iarasi democratie. Chiar nu stiu ce sa mai spun, iarasi poti sa o iei

in mod democratic si sa zici si merci mein darling amico. O fi!
Cuvintele cheie sunt : ASPECTELE SPECIFICE DE INTERES COMUN. Adica daca un herr viseaza ca prietena sa plictisita de prestatie, ar dori sa plece in vacanta la otthon anyu (la mama acasa - in

maghiara) si ma-sa e in Covasna, de ce sa nu primeasca madama un statut special in europa (am scris special fara majuscula). Asa ca se face lobby si se cotrobale prin terfeloage(documente vechi si

prafuite) si grofina se trezeste cu un vot majoritar si toate sunt in pace si prosperitate cu Toate Statele EXISTENTE in dimineata urmatoare cand se trezeste cucoana si pune ceva pe ea. Se poate

spune ca aberez, ca exagerez... orice, dar sa vedem daca nu este posibil. Sa vedem noi, dar sa nu dea Dumnezeu sa vada si ei. (Pentru curiosi, nu pot sa-l sufar pe VAdim si nici alte fete

patologice).

Sa tragem o mini concluzie? Sa o facem!
Esenta este cam asa: Atata vreme cat noi ca popor nu vom putea sa avem ultimul cuvant la noi in tara, nu putem, nu avem dreptul sa pretindem sa fim ascultati de alte natiuni care s-au ridicat din

cenusa, au reusit sa devina din calaii europei, protectorii ei, altele au coborat din seaua calului si din corturi au cladit regate, altul a devenit, pe masura ce se micsora, din ce in ce mai

MARE. Si pot citi istoriea la orice pagina veti dori voi. Dar nu voi gasi decat...istorie, adica trecut si daca in prezent nimic nu ne mobilizeaza nu ne face sa FIM ACUM romani, zadarnic am avut o

istorie demna de admirat.

3 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Draga mea, aberezi grav. Tu nu ai noțiunea multor termeni folosiți aici, începând cu comunismul. Comunismul are ca ideologie marxismul iar acesta e o utopie pentru că oamenii nu pot fi egali între ei nici măcar în fața legii adesea ca să nu mai vorbesc de altele.
Ți se pare greșit că ni se cere un anumit comportament și un alt mod de a ne organiza religia(despre asta e vorba, nu aberatia spusă de tine)? Ți se pare că acum avem un comportament adecvat ca și națiune? Explică aberațiile cu lipsă natiune, personalitate și tradiție.
Reguli stupide? Draga mea, tu ai idee în ce rahat am fi fost acum dacă nu ne trăgea UE de ureche cu reformele și cu corupția?
Despre egalitatea cu alte națiuni spun doar că nu are legătură cu UE. NU există egalitate, nu în forma îndoctrinată pe care o înțelegi. Din moment ce sunt țări mai bogate și cu societăți civile(simț civic etc) mai avansate atunci cum poți să pretinzi egalitate? Ți se pare că suntem egali?
În UE și Schengen ai voie să mergi oriunde neconstrâns de nimeni să te plimbi. Se impun reguli cu privire la piața muncii doar. Fiecare țară se protejează în felul ei. De ce în UK nu ar primi o slujbă un englez ca să le scadă rata șomajului în corelatie cu ajutoarele date propriilor cetațeni și ai primi tu? Nu ți se pare corect să aibă prioritate un membru al acelei țări? E un exemplu de protecție nationala(aia care spui tu că nu va mai exista). Ție ți-ar crea plăcere să vina toți chinezii și să nu te mai poți angaja de ei? Ți se pare ok că minoritarii au mai multe drepturi ca tine în România? Ha? Te bagi în subiecte care te depășesc cu mult. Da, suntem o țară de oameni fară coloană vertebrală și dacă noi nu ne putem educa singuri, să o facă alții.

| thealchemist a răspuns:

Parerea noastra nu conteaza decit la nivel teoretic, EU mai are putin si dispare orice ai crede tu sau altcineva. vezi ca acum e rindul Portugaliei, va urma Spania si restul, iar Germania nu poate plati pentru toti. iar odata cu disparitia EURO nici nu mai poate fi vorba de uniune politica.

| DyNo a răspuns:

IN primul rand nu prea suntem o natiune unita si deia exista tari mai sus decat altele. De acea exista clasamentul mai bine sus.