| friends4ever a întrebat:

Ce parere aveti voi? Nu stiu de ce, dar cand cineva deseneaza mai bine decat mine sunt invidioasa, poate pentru. ca si eu am talent la desen si ma simt respinsa daca pe mine nu ma lauda cineva big grin

10 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

No stress. In primul rand, important e sa te apreciezi pe tine insuti, sa fi constienta de talentul pe care-l detii. Nu are importanta daca te-a ridicat cineva-n slavi sau nu, tu trebuie sa fi constienta de propria-ti valoare. Oricum, pe langa inzestrare iti trebuie si multa munca. Inca un lucru foarte important, nu executa lucrari numai de dragul unor laude primite la sfarsit, daca faci ceva, fa-o din placere, fara a astepta vreo rasplata.

| Bloo2 a răspuns:

Daca vrei sa fi apreciata munceste. nu ajunge sa fi "talentata" ca sa primeste laudewinking.

| benunix a răspuns:

Fiecare cu stilul lui de a desena! incearca sa iti formezi un stil propriu si nu fi invidioasa pentru ca cineva deseneaza mai frumos.Cu multa munca poti sa il depasesti.Eu cand eram mai mica desenam numai tatoo pentru ca il vedeam pe unchiul meu si imi placea foarte mult ceea ce vedeam.Acum merg la cercuri de desen(vreau sa urmez o facultate de arhitectura)si ma descurc foarte bine(asta si datorita profesorului care este un om minunat). Unii care ma lauda habar nu au ce e desenul. Sunt si invidiosi care spun ca desenez urat si dau exemplu mai bun decat mine pe altcineva(ei nu sunt in stare). Eu nu iau in seama decat comentariile celor care au experienta fie ele rele sau bune si incerc sa muncesc cat mai mult ca sa reusesc ce mi-am propus(am doar 15 ani si pana merg la facultate sunt sigura ca o sa mai invat)
P.S.Incearca sa inveti de la cei mai buni si nu sa ii invidiezi!

soothe
| soothe a răspuns:

Fa-ti un blog - e gratis. Posteaza ce faci si e vom vizita pe rand sa ne spunem parerea si iti promit ca am sa te laud daca meriti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu de ex desenez pe bani. imi iese si primesc o tona de laude. cei drept si multe persoane care se lauda la mine c asi ele deseneaza.ca o persoana din partea celora pe care ii invidiezi. gandeste-te ca eu fac ca sa traiesc.ca sa nu mor de foame.asa ca nu ii mai invidia. au si eu necazurile lor ca sa mai fie si invidiati. atata timp cat te ti de treaba si nu ramai la nivelul de invidie ci evoluezi. nu te compara.comparatia te dezamageste si te impiedica spre evolutie. ti-o spune un om care este trect ani de zile prin asta. daca vrei laude. fa ceva pe care esti unicat.laudele vin d ela sine si pe meritat.sau mai simplu. du-te printre oameni mai nontalent si sa vezi acolo ce de laude.crede-ma pe cuvant.laudele de la cei anti talet daca ai morala in tine o sa iti pice ca laude nemeritate ca stii ca ei neputand face asta, o sa fi ca chiorul printre orbi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti obisuita ca toate laudele sa se indrepte asupra ta, sa fii pe locul 1 si nu ai avut competitie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Biata de tine! Cand ma gandesc ca eu eram atat de nula la desen ca-mi faceau temele mama si fratele... Si toata lumea ma lauda! Dar nu-ti explic cat de dificil era sa ma prefac ca stiu sa desenez in clasa! As fi dat orice sa mai laude si pe altul...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu crezi ca ai un comportament cam copilaros?
Asa eram si eu prin a 2 a cand doamna invatatoare ii lauda pe altiiwinking. Trebuie sa fi constient ca si altii au talent nu doar tuwinking.

| manoka a răspuns:

Buna sunt o mamica a doi copii si eu desenez, dar nu ma lauda nimeni, dar o fac in continuare ca asa pot sa fiu departe de tot si toate pentru cateva minuta si pentru mine inseamna mai mult decat sa fiu laudat.Eu asa consider cat timp desenezi, pictezi si simti parca ai fi undeva numai in lumea ta ai reusit ceva cu adevarat so produci.

| NothingPersonal a răspuns:

Interesant... nu vreau sa ma laud dar sunt destul de bun la desen, dar cand cineva deseneaza ceva frumos si desenul lui e laudat si al meu nu ma oftic laughing pentru. ca stiu ce pot si pot desena mai frumos decat acea persoana