| AlicEcila a întrebat:

Ce poti creea cu aracet?

Răspuns Câştigător
5 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Clasicele abajururi din ata inmuiata in aracet si infasurata pe un balon...

| AlicEcila explică (pentru Kaℓi):

Interesant....imi poti da o poza/un link?

| Admunssen a răspuns:

Cat timp fantezia lucreaza, din orice poti crea orice. In cazul aracetului poti folosi hartie de ziar lasata la muiat in apa un timp, scos de acolo, faramitat, malaxat bine, stors de apa dar nu extrem, torni aracet pana obtii o pasta malaxand continuu. Poti adauga cativa stropi de apa la nevoie sau coloranti daca crezi ca e nevoie. Poti modela orice. Trebuie avut in vedere ca umiditatea este foarte mare iar prin uscare se reduc mult dimensiunile creatiei, iar daca e pusa pe un suport flexibil, acesta se va indoi. Un secret este ca nu trebuie uscata fortat (crapa) ci lent. Dureaza si 2 saptamani. Aracetul face priza buna la materiale lemnoase, hartie, cartoane si tencuieli. daca nu vrei sa se lipeasca de acestea foloseste plastic intre lucrare si suport. Spor la treaba!

| GaleriaGC a răspuns:

I-a un balon,umfla-l, apoi invarte niste fire colorate cum vrei tu, dai cu pensula cu aracet indoit cu apa, apoi iar rasuceste firele de jur imprejur, pana crezi ca ai terminat(sau obosit). Lasa-l sa se usuce agatat de ceva.Cand e uscat, sparge balonul si gata.Iti va ramane ceva gen balon pe care il poti folosi daca-l tai rotund la un capat--pe post de aplica! Succes!