| jolie9 a întrebat:

Ce romane recomandati din literatura universala contemporana?

Răspuns Câştigător
| Balmung a răspuns:

Pai,,Conjuratia imbecililor"-John Kennedy
,,Colectionarul"-John Fawles
,, Magicianul"-John Fawles
,,Iubita locotenetului francez"-John Fawles
, Cain si Abel"-Jeffrey Archer
,, Colectionarul''-John Fawles
,,Sa nu ma parasesti'-Kazuo Ishiguro
,, Viata amoroasa''-Zeruya Shalev
,, Smulgatorul de inimi"-Boris Vian
,, Vanatorii de zmeie"-Khaled Hosseini
,, Dragoste in vremea holerei"-G.G.Marquez
,,Despre dragoste si alti demoni"-G.G. Marquez
,, Un veac de singuratate"-G.G.Marquez
,,Alchimistul"-Paulo Coelho
,,Diavolul si domnisoara Prym"-Paulo Coelho
,,La raul piedra am sizut si-am plans"-Paulo Coelho
,,Draga John"-Nicholas Sparks
,, Cititorul din pestera"-Ruy Zink
,, Cititorul"-Bernhard Schlink
,, Parfumul"-Patrick Suskind

Spor la citit:*winking

7 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Nici unul.
Strict nici unul.
Astea înseamnă pierdere de timp.
Învață să lucrezi la calculator, învață : matematică, fizică, chimie, biologie, engleză, și diverse lucruri utile în viață.
Urmărește documentare bune de pe National Georafic, Discavery, Discavery Science, Discavery Wold etc.

| summer12 a răspuns:

Alchimistul-Paulo Coelho. o sa iti placa.
Mihaidavidoglu1954. daca nu intelegi ce inseamna a te citii, nu iti da cu parerea.

| summer12 a răspuns:

* a citi

| Necrophagist a răspuns:

Mihai,nu aş da tot ce înseamnă calculator pe un Hamlet.
Balmung şi Summer12, Coehlo e unul dintre cei mai imbecili autori pe care am avut ghinionul să îi citesc
Revenind :
Recomand Albert Camus, e unul dintre puţinii artişti clasici contemporani care mi-au schimbat cu adevărat viaţa.Ai putea începe cu Faţa si reversul / Nunta / Mitul lui Sisif însoţit desigur de Străinul,Ciuma,Căderea/ Omul revoltat / Vara.
Cărtarescu,un contemporan deosebit,dintre cei mai mari indiferent de cât de trendy şi popular ar fi merită citit,cum merită şi Cioran.Te poţi delecta cu voluminosul Orbitor,o autobiografie superbă în care eu m-am regăsit,poate şi tu o vei face.
Gabriel Garcia Marquez,merită citit integral,se desprinde o filozofie uşoară,limpede şi elegantă.
Jose Ortega Gasset, e un filozof contemporan, o să te introducă în filozofie într-un mod foarte accesibil
Herman Hesse, ei bine aici 2 cărţi superbe,poţi citi şi mai mult cu siguranţă. Jocul cu mărgelele de sticlă,o provocare pentru începători,şi Lupul de stepă,o filozofie poetică,e vorba de un om singuratic care trăieşte cu un alter-ego în sine.E de-a dreptul surprinzător
Thomas Mann,tot integral, un om pe care trebuie să îl citeşti cu multă răbdare, cele mai plictisitoare dar cele mai bune cărţi pe care le-am citit vreodată au fost scrise de mâna lui.Un exemplu ar fi Iosif şi fraţii săi despre care aş putea vorbi şi 20 de ani fără să mă opresc,o adevărată capodoperă în jurul existenţei lui Dumnezeu.
Carl Gustav Jung-lucruri mai elementare, se încadrează de psihologie, poţi citi ce e tradus.Are acelaşi stil cu Baudelaire, un scriitor melancolic deşi destul de ştiinţific.
Sartre-5 nuvele în special Zidul.E un existenţialist, ai să te îndrăgosteşti de stilul său
Sănătate şi cărţi bune îţi doresc!

| jolie9 explică:

Multumesc tuturor

| Blablablaaaaaaaaaaaa a răspuns:

Fii atentă aici: [ astea de mai jos sunt serii]
1. Instrumente mortale de Cassandra Clare
2. Academia vampirilor de Richelle Mead
3. Divergent de Veronica Roth
4. Sânge albastru de Melissa dela Cruz
5. Forţele răului absolut de Kelley Armstrong
6. Îngerul nopţii de Becca Fitzpatrick
7. Spulberă-mă de Tahereh Mafi
8. Fetele Gallagher de Ally Carter
9. Lupii din Mercy Falls de Maggie Stiefvater

Na, că ţi-am făcut şi top! Acum dacă te-aud că nu le-ai citit, jur că te bântui în somn! Ai auzit vreodată de filmele "Twilight" de Stephenie Meyer? Dacă da, îţi spun cu mâna pe inimă că sunt nişte porcării. Dacă citeşti măcar una dintre cărţile astea nu te mai poţi desprinde de ele. Îţi propun să citeşti prima dată Academia vampirilor. E bombă. Nucleară. La fel ca toate celelalte serii pe care je ţi le-a înşirat acolo din lipsă de ocupaţie. Nu ştiu cum le citeşti. Le iei de la bibliotecă, le împrumuţi de prieteni, le cumperi (apropo, există site-uri de pe care-ţi iei cărţi prin curier - exemple - elefant.ro/ledabooks.ro). NU ÎMI PASĂ, dar le citeşti.

Ştii de ce-s atât de disperată? E ceea ce noi, bloggerii, numim "Dacă n-ai citit cărţile astea, ai trecut degeaba prin viaţă." Serios. Ţi-ai irosit-o. Profund. Aşa că fă tălică rost de cărţile astea, citeşte-le şi întoarce-te şi spune-mi într-un comentariu că n-am avut dreptate. Că sunt tembelă, idioată, încuiată. Cum naiba mai vrei. Dar în momentul ăsta te duci frumuşel la biblioteca oraşului tău (hehe, e bună mişcarea), iei una dintre cărţile seriilor de mai sus, o devorezi, dup-aia le iei şi pe ălelalte, termini seria şi îţi mişti fundul în faţa pc-ului şi apeşi pe butonaşele alea cu "n-ai avut dreptate, a fost o pierdere totală de timp".

Îmi poate explica cineva de ce naiba am scris atâta? laughing

P.S.: Tu asta, Jolie, mişcă-te că te văd. Încă mai ai poponeţul pe scaunul tău confortabil. Uşi!

| Blablablaaaaaaaaaaaa a răspuns (pentru MMihai):

şi pentru ce să fii atât de deştept dacă n-ai nimic acolo jos, în chestia aia care face "tic-tac" zi şi noapte? Ţi-ai irosit complet isteţimea dacă susţii metodele negative de trai. Mă rog, probabil că nu e foarte clar ce îndrug eu aici, dar dacă ai prins ideea, ţi-ai da seama că, de fapt, cărţile sunt cele care te deşteaptă. Să-ţi dai seama ce e bine, ce e rău. Plus - te introduc în nu ştiu ce lume pe care n-ai putea-o trăi în realitatea zilelor de azi.