| Marian12 a întrebat:

Ce semnificatie are expresia "nasul Cleopatrei".

4 răspunsuri:
| anad a răspuns:

"Exprimarea lui Pascal despre „nasul Cleopatrei" e citată când vrem să arătăm că un mic amănunt, aparent fără importanţă, poate determina consecinţe mari şi neprevăzute."

| Georgel26 a răspuns:

Nasul Cleopatrei = Detaliu fizic, aparent minor ce poate duce la schimbarea istoriei

| adrianTHEboss a răspuns:

Daca nasul Cleopatrei ar fi fost mai scurt, toata fata lumii ar fi fost schimbata – Blaise Pascal.
Pascal, care aprecia ca femeile cu nasul lung sunt mai frumoase si au o putere mai mare de seductie, si-a imaginat ca regina Cleopatra a Egiptului, daca ar fi avut nasul mai scurt, n-ar fi fost atat de ispititoare si prin urmare, n-ar mai fi cucerit inimile lui Cezar si Antonius, stapanii din acea epoca ai Romei si ai lumii. In acest caz regina n-ar fi inraurit istoria acelor vremi, asa cum a facut-o, adica nasul ei mai scurt n-ar mai fi schimbat. fata lumii.