Ce spuneţi de o vizită la Festivalul Tomorrowland?

Când am văzut vara asta primele imagini de la festivalul Tomorrowland, am rămas cu gura căscată, imaginându-mi ce atmosferă splendidă trebuie să fie la un festival care arată ca o poveste, cu curcubee, ciuperci gigantice, fluturi cât farfuriile, vrejuri magice, sirene, satiri, păduri fermecate, castele, spirite glumeţe, monştri joviali şi muzică - pe o scenă făcută anul acesta din cărţi uriaşe.

Înainte să vă repeziţi să vă luaţi bilete pentru anul viitor (e sold out in pre-sale), sperând la vreun eveniment hippie meets circus meets bookworms in Wonderland, cred că ar trebui să ştiţi câteva lucruri despre festivalul Tomorrowland.

Tomorrowland este un festival belgian de muzică electronică (da, şi eu m-am cam turtit), care are loc in spaţiul De Schorre, oraşul Boom. E organizat anual din 2005 încoace şi în 2012 se laudă cu participarea a 400 (!!) de DJ şi trupe, printre care: Skrillex, Skazi, David Guetta, Paul van Dyk, Martin Solveig, Fatboy Slim şi Pendulum.

Anul acesta s-au vândut 180.000 de bilete, iar coada de aşteptare online era de vreo 2 (!!) milioane de persoane.

Chiar dacă legătura cu cărţile şi cu poveştile e doar aparentă, fiind numai o temă estetică a formei, nu şi a fondului, hai să nu vă mai ţinem cu sufletul la gură şi să vă lăsăm să fiţi încântaţi de decorurile spectaculoase, de filmele de prezentare realizate după închiderea festivalului (aftermovies) care păstreză şi ele tenta magică de poveste din cărţile vechi şi, în funcţie de gusturile muzicale, să fiţi ori fermecaţi, ori defel impresionaţi :).

Găsiţi mai jos şi filmul din 2012, cu scena din cărţi, şi filmul festivalului din 2010, cu o scenă pe măsură de impresionantă.

Ca linkuri de urmat, vă mai recomandăm tomorrowland.be/pictures.html şi site-ul campingului, şi el construit pe acelaşi model de basm, dreamville.be

Cristina Petrescu,

Bookaholic.ro – Dependenţa de cărţi se tratează cu cărţi

13 răspunsuri:
| NoShit a răspuns:

Când am văzut prima dată imaginile am rămas şocată. După ce am auzit şi despre ce muzică e vorba, am renunţat la visul ăsta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NoShit):

Nu-i nimic, muzica asta e un nivel prea inalt pentru tine, incearca cu ceva mai simplu!

| anonim_4396 a răspuns (pentru NoShit):

"Tomorrowland este un festival belgian de muzică electronică (da, şi eu m-am cam turtit), " nu inteleg care e problema cu muzica electronica!

| NoShit a răspuns (pentru anonim_4396):

Dă-mi nişte argumente prin care să susţii cât de calitativ e genul ăsta de muzică spre deosebire de altele.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NoShit):

Cel mai important argument e ca imi place mie, si cu asta am incheiat, nu am nevoie de mai multe argumente, daca nu imi place un anumit gen de muzica sau nu stiu sa il apreciez nu inseamna ca nu e bun, poate nu il inteleg eu, tu nu ti-ai pus niciodata problema in felul asta? De ce sa arunci cu noroi in genuri de muzica care nu iti plac, daca nu iti place fa stanga imprejur si ia-o la sanatoasa, nu iti da tu cu parerea, clar?

| tzumpig a răspuns (pentru NoShit):

Nu trebuie sa ai nevoie de argumente ca sa iti placa muzica, indiferent de genul ei. Iti place sau nu iti place PUNCT. Daca nu o intelegi nu iti dai cu parerea, e simplu.

| Anonima264 a răspuns:

Super!
As fi venit, dar nu am mai avut timp.

| BSwwatch a răspuns:

Las-ma cami-e si rusine in perioada aia chiar ma aflam in Belgia si numa eu stiu cat ma oftica-m ca s-au vindud biletele de la inceputul anului in februarie era mult prea tarziu pentru mine coada era de sute de mii de oameni la bilete, severe-le abia face-au fata, se tot vorbea la radio, asa., astepta-m "urcarie" pe YouTubesad

Răspuns utilizator avertizat
| FartsMaker a răspuns:

N-ar trebui sa fie maine?

| vladdd16 a răspuns:

E visul meu, ador muzica dance, trance, house...dar din păcate este un vis foarte scump sad

| Qusifor23 a răspuns:

:[ Si eu sper sa ajung acolo... candva;[