| spiridus a întrebat:

Ce stiti despre paganism?

Răspuns Câştigător
| Gabystelistu95 a răspuns:

Credinta religioasa a paganilor, credinta religioasă a antichitatii greco-romane; epoca anterioara aparitiei crestinismului; paganatate, paganie.

6 răspunsuri:
HepHap
| HepHap a răspuns:

Fantastic siteul asta, www.paganism.ro, pe care vad ca il recomanzi. E plin de argumente nefondate, colaje mitologice si aberatii cu pretentii ideologice. As putea participa si eu? Pot sa debitez multe lucruri frumoase si care sa fie si credibile.

Tot nu inteleg ceva. Daca eu sunt pagan si cred in vasilisti si in zeii vulcanilor chilieni, practic mitraismul sau samanismul, cu ce ma ajuta pe mine Cartea Legii, cu toate "energiile" ei inventate de asa numiti specialisti, si sabaturile dedicate doar unor zeitati (greco-romane) sau doar anumitor momente, pe care unii le-au considerat cele mai potrivite.

| MeimeiPinguinu a răspuns:

Tzau! Eu sunt pagana(wiccana) paganismul nu este o religie credincioasa.Aceasta religie crede in zeii din grecia ci nu pe Dumnezeu. daca vrei sa practici paganismul da-mi un mesaj sau du-te la o librarie si cere carte despre paganism. Unii cred ca paganismul este satanism, in niciun caz nu este satanism de fapt satan exista doar la ortodoxi si catolicihappy

| spiridus explică:

Habar n-am cu ce te poate ajuta pe tine, mie mi-a placut, am considerat ca sunt lucruri interesante si le-am recomandat si la altii! Unii poate au sa le considere folositoare si interesante, altii nu. Fiecare cu propriile pareri si conceptii despre viata si moarte.

| spiridus explică:

Meimei, paganii nu sunt credinciosi, ai zis bine, dar asta nu inseamna ca ar crede in zeii mitologiei grecesti. Daca vrei sa afli ce sunt in realitate Zeii pagani, iti recomand sa citesti ceea ce este explicat la : http://www.paganism.ro/zei.html

| Supradoza.De.Vise.Interzise a răspuns:

Nu ma preocupa subiectul straight face.
Nu am nimic cu ei.
Fiecare cu credintza lui.

| xxx_3187 a răspuns:

Nimic