| MistretulPufos a întrebat:

Despre ce este vorba in paganism?

Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Este vorba de religii pagâne, pagânism.
In termeni simpli – pagânismul este o religie a locului, o religie naturala sau nativa, de exemplu religia indienilor americani este pagâna, hinduismul este o forma de pagânism. Toate religiile pagâne sunt caracterizate printr-o conexiune si respect pentru natura, si sunt, de obicei, politeiste adica au multi zei si / sau Zeite.

13 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

De obicei se referea la persoanele care se inchinau la mai multi zei si tineau tot felul de ritualuri.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Pagan = taran; dar sensul peiorativ era adresat romanilor si altor neamuri care se inchina la zeitati

Răspuns utilizator avertizat
| TrăieşteClipa a răspuns:

Crestinii numesc paganism tot ce nu au reusit sa fure de la altii si sa inglobeze in religia lor.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Cauta pe wikipedia, altceva nu stiu.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Asa direct? laughing

| Doarunaltutilizator a răspuns (pentru DoarBogdan):

Altceva nu stiu ce sa-i spun, eu cand nu stiam ceva ma uitam pe wikipedia, simplu sau poate sa mai caute in carti sau sa intrebe cunostinte.

| MistretulPufos explică (pentru Doarunaltutilizator):

Pai chiar am cautat laughing

| Doarunaltutilizator a răspuns (pentru MistretulPufos):

Mai asteapta alte raspunsuri.

| Elianna a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Pe TPU nu se admit raspunsuri cu "nu stiu". Daca nu stii, taci din gura. Postarea va fi stearsa pentru ca incalca regulamentul.

| Doarunaltutilizator a răspuns (pentru Elianna):

Totusi am zis Wikipedia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Care paganism? ala musulman, crestin, ori idolatru?

| Ben00 a răspuns:

Venerarea unor creaturi. Nu cred ca si mistretul.